איך נראית אסטמה של העור? ואיך מאבחנים?

מופיעה לכם פריחה בקפלי הידיים או על הצוואר של הילד? סובלים מגרד מעיק? יכול מאוד להיות שאתם שואלים את עצמכם האם מדובר על אסטמה של העור. אז כמובן שאבחון והתווית טיפול נעשה על ידי רופא עור ודורש התבוננות במצב העור ובתסמינים. בכל זאת, אם תבינו איך נראית אסטמה של העור, תוכלו לדעת מהם המצבים שצריכים לעורר אצלכם חשד ולגרום לכם לגשת לאבחון. במאמר הבא נסקור את המאפיינים העיקריים שעלולים להעיד על דלקת עור אטופית, נציג את אפשרויות הבדיקה אותן יוכל הרופא לבצע ונראה מהי ההשפעה של כך על הטיפול.

אז… איך נראית אסטמה של העור?

המאפיינים העיקריים קיימים אצל רוב המאובחנים. אז, כיצד הרופא יקבע איך נראית אסטמה של העור? במקרים בהם מתקיימים שניים או יותר מתוכם, עלול הרופא לקבוע שמדובר במחלה:

  1. יובש בעור, עם פריחה אדומה או קשקשת
  2. תקופות של החמרה והטבה החוזרות על עצמן באופן קבוע
  3. צורה אופיינית לפריחה ולפיזורה על פני העור
  4. סיפור עצמי או משפחתי של מחלות אטופיות (כולל גם אסטמה רגילה ואלרגיה)

אבחון של המחלה נעשה בפועל על ידי בדיקה חיצונית של רופא העור. ברוב המקרים, מספיק מבט חטוף אחד של רופא העור על מנת שהוא ידע האם מדובר במחלה זו.

לפני התוויית תכנית טיפול הרופא ינסה לברר על ידי מספר שאלות את ההיסטוריה המשפחתית והאישית בנוגע לתופעות, ולבדוק הימצאותם של סימפטומים נוספים אפשריים. הכינו את עצמכם לשאלות כמו: מתי הופיעה הפריחה לראשונה? היכן בגוף זה הופיע? מה עוצמת הגרד? האם יש בני משפחה או דור קודם עם מחלות אטופיות? האם הפריחה הופיעה סמוך למאכל, מקום או תקופה מסוימת? וכן הלאה. אולי יעזור לכם לרשום לעצמכם פרטי מידע רלוונטיים בטרם תבקרו אצל הדרמטולוג בפעם הראשונה, כי רישום כזה יאפשר לכם להיות מדויקים בדיווחים שלכם אליו.

תופעות ומחלות נלוות

כדי לאבחן את המחלה ולטפל בה בצורה נאותה, לא מספיק לשאול איך נראית אסטמה של העור. תחת זאת, חשוב לבדוק מהם המאפיינים הנקודתיים של הבעיה וההשפעה שלה על חיי הנבדקים. בין המאפיינים המזוהים עם הבעיה ניתן למנות הופעה ראשונית לפני גיל שנתיים, אדמומיות בוערת, פצעים פתוחים, הפרשות בעלות ריח טיפוסי, דלקת עיניים אביבית, עיבוי העור, חוסר שינה, מצב רוח נפשי ירוד, אלרגיות למאכלים או כימיקלים ועוד.

בחלק מהמקרים מופיעים סימפטומים שאינם קשורים ישירות למקרה של אטופיק דרמטיטיס, אלא מצביעים על מחלה נוספת מקבילה: ייתכן שמדובר במחלת עור אחרת, כמו סבוריאה דרמטיטית  או פסוריאזיס, בעוד שבמקרים אחרים מדובר במחלה שונה, דוגמת אסטמה נשימתית או צליאק.

כדי לזהות או לשלול מחלות נוספות יכול הרופא לבחור במספר בדיקות שיסייעו לו להשיג אבחנה מבדלת. בין השאר, בדיקת דם, בדיקות אלרגיה או ביופסיה ישמשו לשלילת או זיהוי מחלות אחרות.

למדו איך נראית אסטמה של העור, ועוד קצת מידע וטיפים

לאחר שהרופא אבחן את המחלה לאחר שבדק איך נראית אסטמה של העור אצל אותו נבדק וקבע את דרגת החומרה שלה, בד"כ הוא ימליץ על תכנית אטופיק דרמטיטיס טיפול בהתאם למצב הקיים. המטרה היא לאזן בין שני סוגי הטיפולים: ראשית, טיפולים לשיקום העור הפגוע הכוללים בין היתר משחה סטרואידים אטופיק דרמטיטיס או המשחה סטקוויס, שאינה סטרואידית. בנוסף ייעשה טיפול לשימור במהלך תקופות רוגע, דוגמת מריחת קרם אטופיק דרמטיטיס שמספק לעור לחות או אפילו מקלחת שנעשית בצורה נכונה.

חשוב לציין בשלב זה את חשיבות בחירת רופא עור מומחה אטופיק דרמטיטיס. זה רלוונטי בעיקר אם שאלתם אותו איך נראית אסטמה של העור ובדקתם לבד, או אפילו יחד איתו, ובמקרה זה רצוי בהקדם לקבוע תור אצל רופא עור שילווה אתכם לכל אורך הדרך.

אנו ממליצים מאד לקרוא וללמוד כמה שיותר סביב השאלה איך נראית אסטמה של העור ובנוגע להתמודדות איתה. כפי שתלמדו, המחלה מושפעת ממגוון היבטים והיכולת להתמודד ביעילות תבוא מתוך מבט רחב והוליסטי, על ידי התאמת אורח החיים והרגלי ההתנהלות באופן מיטבי ומועיל. זכרו שלמרות שמדובר במחלה כרונית בהגדרתה, ניתן להשפיע עליה, להקל עליה ולמתן את חומרתה במידה משמעותית. בנוסף, מעודד לדעת כי כ-80% מאלו החולים במחלה כילדים, מחלימים ממנה עם התבגרותם.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור תמצאו מידע נרחב אודות טיפול במחלה הנפוצה, פעילות העמותה ומחנה קיץ עור חדש. צוות העמותה מזמין אתכם להתקשר לטלפון מספר: 1700-507-506, או לחלופין להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.