איך נראית אסטמה של העור? ואיך מאבחנים?

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
איך נראית אסטמה של העור? ואיך מאבחנים?
איך נראית אסטמה של העור? ואיך מאבחנים?
שמתם לב שמופיעה לכם פריחה בקפלי הידיים או על הצוואר של הילד? סובלים מגרד מעיק? יכול מאוד להיות שא...
שתף ברשתות החברתיות

שמתם לב שמופיעה לכם פריחה בקפלי הידיים או על הצוואר של הילד? סובלים מגרד מעיק? יכול מאוד להיות שאתם שואלים עצמכם האם מדובר על אסטמה של העור. אז כמובן שאבחון והתווית טיפול נעשה בידי רופא עור ודורש התבוננות במצב העור ובתסמינים. בכל זאת, אם תבינו איך נראית אסטמה של העור, תוכלו לדעת מהם המצבים שצריכים לעורר אצלכם חשד ולגרום לכם לגשת לאבחון. במאמר הבא נסקור מהם המאפיינים העיקריים שעלולים להעיד על דלקת עור אטופית, נציג מהם אפשרויות הבדיקה אותן יוכל הרופא לבצע ונראה מהי ההשפעה על הטיפול.

אז… איך נראית אסטמה של העור?

המאפיינים העיקריים קיימים אצל רוב המאובחנים. אז, כיצד הרופא יקבע איך נראית אסטמה של העור? במקרים בהם מתקיימים שניים או יותר מתוכם, עלול הרופא לקבוע שמדובר במחלה:

  1. יובש בעור, עם פריחה אדומה או קשקשת
  2. תקופות הכוללות החמרה והטבה החוזרות באופן קבוע
  3. צורה אופיינית לפריחה ולפיזורה  בעור
  4. היסטוריה משפחתית הכוללת מחלות אטופיות (כולל גם אסטמה רגילה ואלרגיה)

אבחון המחלה נעשה בפועל באמצעות בדיקת רופא עור. ברוב המקרים, מספיק מבט בדיקת רופא פשוטה בשביל שהוא ידע האם מדובר במחלה זו.

שאלות מרופא בנושא איך נראית אסטמה של העור

לפני התוויית תכנית טיפול הרופא ינסה לברר באמצעות  מספר שאלות את ההיסטוריה המשפחתית והאישית בנוגע לתופעות, ולבדוק הימצאות סימפטומים נוספים אפשריים ולבדוק איך נראית אסטמה של העור. הכינו עצמכם לשאלות כמו: מתי הופיעה הפריחה לראשונה? היכן בגוף זה הופיע? מה עוצמת הגרד? האם יש בני משפחה עם מחלות אטופיות? האם הפריחה הופיעה סמוך למאכל, מקום ותקופה מסוימת? וכן הלאה. אולי יעזור לכם לרשום לעצמכם פרטי מידע רלוונטיים בטרם תבקרו אצל הדרמטולוג בפעם הראשונה, כי רישום כזה יאפשר לכם להיות מדויקים בדיווחים שלכם אליו.

תופעות ומחלות נלוות

כדי לאבחן את המחלה ולטפל בה בצורה נאותה, לא מספיק לשאול איך נראית אסטמה של העור. בנוסף, חשוב לבדוק מהם המאפיינים הנקודתיים והשפעתם על חיי הנבדקים. בין המאפיינים המזוהים עם הבעיה ניתן למנות הופעה ראשונית לפני גיל שנתיים, אדמומיות בוערת, פצעים פתוחים, הפרשות בעלות ריח טיפוסי, דלקת עיניים אביבית, עיבוי עור, חוסר שינה, מצב רוח נפשי ירוד, אלרגיות למאכלים, כימיקלים ועוד.

בחלק מהמקרים מופיעים סימפטומים שאינם קשורים ישירות למקרי אטופיק, אלא מצביעים כי קיימת מחלה נוספת מקבילה: ייתכן שמדובר במחלת עור אחרת, כמו סבוריאה דרמטיטית ופסוריאזיס, בעוד שבמקרים אחרים מדובר במחלה שונה, דוגמת אסטמה נשימתית או צליאק.

כדי לזהות ולחילופין לשלול מחלות נוספות יכול הרופא לבחור במספר בדיקות שיסייעו לו להשיג אבחנה מבדלת. בין השאר, בדיקת דם, בדיקות אלרגיה וביופסיה ישמשו לשלילת ולחילופין זיהוי מחלות אחרות.

למדו איך נראית אסטמה של העור, ועוד קצת מידע וטיפים

בשלב זה, הרופא מאבחן מחלה לפי איך נראית אקזמה של העור, וקובע את רמת החומרה שלה. לאחר מכן, בד"כ הוא ימליץ להתחיל תכנית לטיפול בהתאם למצב הקיים. המטרה היא לאזן בין שני סוגי הטיפולים: ראשית, טיפולים לשיקום העור הפגוע הכוללים בין היתר משחות כמו סטקוויס, שאינה סטרואידית. בנוסף ייעשה טיפול לשימור במהלך תקופות רוגע, דוגמת מריחת קרם אטופיק דרמטיטיס שמספק לעור לחות ואפילו מקלחת שנעשית בצורה נכונה.

חשוב לציין בשלב זה כי ישנה חשיבות בבחירת רופא עור מומחה אטופיק דרמטיטיס. זה רלוונטי בעיקר אם שאלתם אותו איך נראית אסטמה של העור ובדקתם לבד, ואפילו יחד איתו, ובמקרה זה רצוי בהקדם לקבוע תור אצל רופא עור שילווה אתכם לכל אורך הדרך.

התאמת אורך חיים בריא

אנו ממליצים מאד לקרוא וללמוד כמה שיותר סביב השאלה איך נראית אסטמה של העור ובנוגע להתמודדות איתה. כפי שתלמדו, המחלה מושפעת ממגוון היבטים והיכולת להתמודד ביעילות תבוא מתוך מבט רחב והוליסטי, באמצעות התאמת אורח החיים והרגלי ההתנהלות באופן מיטבי ומועיל. זכרו שלמרות שמדובר במחלה כרונית בהגדרתה, ניתן להשפיע עליה, להקל עליה ולמתן את חומרתה במידה משמעותית. בנוסף, מעודד לדעת כי כ-80% מאלו החולים במחלה כילדים, מחלימים ממנה עם התבגרותם.