איך להבין את המתמודדים עם המחלה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
איך להבין את המתמודדים עם המחלה
איך להבין את המתמודדים עם המחלה
"לכל רגש יש הגיון משלו – צריך הרבה הגיון ותבונת הלב כדי לגלות אותו" – ש.ב. "להבין ...
שתף ברשתות החברתיות

"לכל רגש יש הגיון משלו – צריך הרבה הגיון ותבונת הלב כדי לגלות אותו" – ש.ב.

"להבין באמת"

"את אף פעם לא תביני אותי" זרקתי בכעס את המשפט הזה למדריכה שלי. ישבתי מולה כבכל שבוע, מנסה לעשות סדר במה שקרה ביני לבין המטופלים שלי, מנסה לבדוק אם פעלתי נכון ומדוע הגבתי כך או אחרת. הפעם הרגשתי שהיא לא מסוגלת להבין אותי".

מה נותן לרגש הסוער את היכולת להירגע? מה כוחה של האמפטיה? הרגש מצטייר כילד קטן, שאינו יודע ואינו מכיר גבולות של אחרים וגם לא את המוגבלות שלו עצמו.
למעשה אפשר לתאר את הרגש גם כאנרגיה שמתפתחת באדם, אנרגיה חיובית או שלילית, אנרגיה אינטנסיבית, ללא כלי מתאים יכולה לגרום לפיצוץ! הכלה, קבלה של הרגש נותנת לו כלי מכיל. אך ישנו שלב נוסף, עמוק יותר.

כאשר אנחנו מרגישים כעס, פגיעה, או כל רגש שלילי אחר אנו לעתים קרובות גם כועסים על עצמינו, על האנרגיה השלילית הזו שפושטת בנו. ואז איננו מכילים את האנרגיה הזו, איננו נותנים לה מקום והיא מבעבעת ומפעפעת ואינה נותנת לנו מנוח.

להבין לעומק את המתמודדים אם אטופיק דרמטיטיס
האמפטיה העמוקה יותר לא רק מכילה את הרגש, היא גם מבהירה לנו שזה טבעי ונורמאלי לחוש כך, יש סיבה לכעס, לפגיעה או לכאב שלנו.

ההבנה וההקשבה עם השיקוף עוזרים להבין גם למה כל כך נפגענו, או מה היה הקרקע לכעס ולתסכול שעלו.

"זה כואב ומכעיס שמי שאת מצפה שיבין אותך לא יכול להבין אותך עד הסוף" אמרה לי ג'וליה, המדריכה המיוחדת שלי. המילים שלה שנאמרו בנעימות, הרגיעו את האנרגיה שתססה בי, היא הבינה את התסכול שקומם אותי, והשכילה להבהיר לי שגם מובן לה מדוע אני כל כך כועסת.

משפטים כמו "זה מובן מאד שתרגיש בודד /עצוב /כועס /פגוע אם אף ילד לא שיחק אתך"

או "זה טבעי שתרגיש שאני לא מבינה הרי אין לי אטופיק דרמטיטיס ואני סובלת מהגרד המטריף הזה".

לילדים, משפטים כמו "את נסית הרבה פעמים ולכן זה מובן שזה כל כך כואב לך" או "אני מבין שזה מפריע לך, זה מזכיר לך דברים לא נעימים מהעבר"- לבן הזוג או סתם לחבר/ה

כפי שהוסבר בעבר, רמת האמון והקשר יכולים לתת למילים אלו את הכוח לנחם ולהכיל באמת, בשעה שאם אין אמון, או התדר אינו מתואם הדברים יכולים לעורר התנגדות ולא יגרמו לשומע להרגיש מובן ומוכל.

איך להכיל ולהתמודד עם אטופיק דרמטיטיס?
הכלה זו היא מעבר לאמפטיה הרגילה, אלו משפטים שעוזרים לילד המתמודד עם אטופיק דרמטיטיס או למבוגר המתמודד עם אטופיק דרמטיטיס להבין את עצמם. להכיל את ההרגשות שלהם ולא לתת להרגשות לנהל להם את החיים.
(כשאני לא מכיל את הרגש הוא מנהל אותי מתחת לפני השטח למשל הרגש יכול לגורם לי לכעוס בצורה כזו שאני יעשה דברים שאח"כ אצטער שעשיתי אותם)

לגלות את ההיגיון שמסתתר מאחורי הרגש, מאפשר לאדם לתת מקום להרגשות להכיל אותן ולתת לאנרגיה שלהם לשקוע, להירגע.
"כאשר אתה מתמודד עם אנשים צריך לזכור שאינך ניצב בפני יצורים של לוגיקה אלא עם יצורים של רגשות"

דייל קארנגי