אטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור אצל ילדים ומתבגרים טיפול בדופיקסנט

אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים, טיפול במתבגרים בגילאי 12-18 - דופיקסנט (dupixent)

ב11 במרץ 2019, אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי את התוויית התרופה 'דופיקסנט' גם למתבגרים בגילאי 18 – 12. דופיקסנט היא תרופה ביולוגית חדשה המיועדת לטיפול בחולי אטופיק דרמטיטיס בינוני עד קשה שאינם משיגים הקלה או איזון בדרך אחרת.
זוהי התרופה הראשונה הפועלת באופן ממוקד על הגורמים המחוללים את הדלקת התת עורית והגרד המאפיינים את המחלה ומצליחה להרגיע את התסמינים לאורך זמן.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אסטמה של העור אצל ילדים ומתבגרים - דופיקסנט (dupixent)

עד לא מכבר, חולי אטופיק דרמטיטיס התמודדו עם חוסר אונים ותסכול רב באשר להיצע הטיפולים שהיו קיימים. סוגי משחות שונות, טיפולים סיסטמיים או פוטותרפיה כולם עם אחוזי הקלה לא גבוהים ותופעות לוואי בולטים. ילדים ומתבגרים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, בדרך כלל מתמודדים עם המחלה מינקות או ילדות, זו תקופה מספקת למיצוי רוב הטיפולים הקיימים. התוצאה העגומה היא שמרבית המתבגרים הסובלים מאטופיק בינוני עד קשה מתאימים לטיפול בדופיקסנט, אך עד היום התרופה עדיין לא אושרה עבורם.

בשנת 2017 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי תרופה ביולוגית ראשונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס – דופיקסנט, אך רק עבור מבוגרים, מטופלים מעל גיל 18. בשנת 2018 התרופה נכנסה לסל עבור חולים שמיצו שני קווי טיפול ונכשלו ובשנת 2019 הוקל לחולים בהחלטה שהתקבלה לסבסד את הדופיקסנט עבור חולי אטופיק שניסו לכל הפחות טיפול סיסטמי אחד.
ועדיין, הילדים והמתבגרים נשארו בחוץ. חשוב לציין את המשמעות ועוצמת ההשפעה של אטופיק דרמטיטיס על תקופת ההתבגרות, שלב בו ילדים הופכים לנערים ונערות. נוכחותה של מחלה עם תסמינים בגוף ובהתנהגות מפריעה ומציקה להתקדמות והתפתחות אישית וחברתית תקינה.

והנה זה קרה, סוף סוף לאחר מחקרים רבים ואלפי נבדקים, בחודש מרץ 2019 הגיעה ההודעה המיוחלת: דופיקסנט אושרה למתבגרים מגיל 18 -12. זו בשורה של ממש, היות ומתבגרים רבים כבר היום זכאים לקבל את התרופה על בסיס כשלון הטיפול שניסו. 

מרגע זה: כל חולה אטופיק בישראל מעל גיל 12 רשאי להיות מטופל בדופיקסנט וזכאי לסבסוד הקופה בהתאם לקריטריונים שקבעה ועדת סל התרופות .זו ההזדמנות לכל הורה או מטופל מתבגר, לפנות אל רופא העור שלו ולבדוק את זכאותו והתאמתו לטיפול.

מאות מבוגרים המטופלים בה מעידים על שיפור ניכר ומשמעותי בתופעות המחלה. נסו גם אתם לבדוק זכאות, אולי תופתעו לטובה.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

זכאות לסבסוד טיפול בדופיקסנט (dupixent) דרך קופות החולים

הטיפול בדופיקסנט לנערים ונערות נעשה בדיוק באותו אופן בו מבוגרים מקבלים אותו.
ראשית יש לפנות לרופא עור (דרמטולוג) או רופא אלרגיה (אלרגולוג) הרשאים להנפיק את המרשם לתרופה. לעיתים הרופא יעדיף לא לרשום את התרופה מכיוון שהוא לא הרופא המטפל ובמקום זאת יצרף המלצה לרופא המטפל לרשום את התרופה. עם המרשם ביד פונים לבית מרקחת להזמין את הזריקות וממתינים מספר ימים להגעתן.
בשימוש ראשון (מנת העמסה) יש להזמין את האחות הארצית להדרכה על אופן ופרטי הטיפול בדופיקסנט.

למידע מפורט יותר על התרופה הביולוגית ואופן הטיפול, מומלץ לקרוא את הדף באתר העוסק בטיפול בדופיקסנט אצל מבוגרים, כל המידע והפרטים זהים לכל מטופל מעל גיל 12. 

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תוכלו ללמוד עוד על מה שחשוב עבורכם כהורים לילדים עם אטופיק דרמטיטיס: איך מתמודדים עם גרד, איך יוצרים גבולות בריאים גם לילד אטופי, ושאלת השאלות – האם אטופיק דרמטיטיס חולפת עם הגיל? לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר:1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מהעמותה יחזור אליכם בהקדם.

ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print