שאלות ותשובות

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
שאלות ותשובות

אטופיק דרמטיטיס הייתה מוכרת גם בעת העתיקה. אוגוסטוס קיסר רומא כבר סבל ממנה, יחד עם אסטמה נשימתית ונזלת על רקע אלרגית. יחד עם זאת, תפוצתה של המחלה עלתה מאד בעידן המודרני, והיא במגמת עליה כל העת. אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור כרונית, המאופיינת ביובש, גרד עז ובדלקת מקומית. הדבר נובע מכך שהשכבה החיצונית (האפידרמיס) של העור מאבדת את אטימותה, ועל ידי כך נפגע תפקיד המחסום העורי. השכבה החיצונית מאבדת מים, ומאפשרת לחלקיקים שבאוויר לחדור לשכבת הדרמיס – הלא היא השכבה האמצעית של העור. עם חדירתם של גורמים זרים לעור, מגבירה מערכת החיסון את הייצור של החלבון IgE, שנועד להילחם בהם.

הבעיה היא שכתופעת לוואי לייצור חלבון זה, היובש בעור מתגבר, אלרגנים נוספים חודרים אליו ושוב מחמיר המצב. בנוסף, מעבר לדלקת ה"מקורית" העור החדיר נוטה לארח עליו מפגעים נוספים: בקטריות, סוגי פטריות וחיידקים שונים שמתיישבים עליו ומקשים את הטיפול בו.

הגורם המדוייק לאטופיק דרמטיטיס אינו ברור, אך ידוע שקיים מרכיב גנטי פוטנציאלי, הכולל חוסר בחלבון בשם "פילאגרין", המסייע בשמירה על לחות העור. מחסור זה גורם לכשל במחסום העורי כך שהלחות משתחררת וישנה חדירה של חלקיקים מהסביבה. דבר זה מוביל לעור יבש ומגרד יותר ולפריחה הבאה בעקבות הדלקת.

תהליך התפתחות המחלה גם הוא לא ברור בכל מאת האחוזים, אך המדע מבין שהמחלה מתפתחת לרוב על ידי שילוב של הפגם במערכת החיסונית עם הכשל במחסום העורי, אשר במקביל מדרדרים את העור על ידי תגובתיות יתר לגירויים מבפנים ומבחוץ. במטרה להמחיש זאת, נדמיין עור בריא המגן על הגוף כמו רצועת ניילון אטומה, ולעומתו, העור האטופי הוא כמו רשת נפה. עור בריא ואטום משמר את הלחות בתוך העור ומונע את כניסתם של חיידקים חומרים מגרים, לעומת זאת, העור האטופי חדיר ואינו אטום. הכשל במחסום העורי בא לידי ביטוי ביובש של העור, ובאפשרות לכניסתם של אלרגנים ומזהמים מהאוויר והסביבה.

גורם נוסף העלול לגרום להתלקחות אטופיק דרמטיטיס הוא מתח רגשי. יחד עם זאת, עדיין לא ידוע בדיוק איך ומדוע. לחלק מהאנשים המצב מחמיר כאשר הם מרגישים "לחוצים". ישנם גם אנשים אחרים העלולים להילחץ רק מהידיעה שיש להם אטופיק דרמטיטיס, וזה עצמו עלול לגרום להתלקחות. על כך תוכלו לקרוא באטופיק דרמטיטיס ועולם הרגש.

כן. להלן רשימה של חלק מהגורמים הסביבתיים לאטופיק דרמטיטיס:

 • חשיפה ממושכת לאוויר יבש, חום או קור קיצוניים
 • סוגים מסויימים של סבון, שמפו שגורם לקשקשים, מוצרי אמבט, תרחיץ גוף וחומרי ניקוי פנים
 • חומרי ניקוי לכביסה ומרככי כביסה עם תוספים כימיים
 • בדים מסויימים כדוגמת צמר או פוליאסטר בבגדים ובסדינים
 • חומרי ניקוי וחומרי חיטוי משטחים
 • נוזלים טבעיים כמו מיץ מפירות, ירקות ובשר
 • ניחוחות בנרות
 • מתכות, במיוחד ניקל, בתכשיטים או בכלים
 • פורמלדהיד, שנמצא בחומרי חיטוי ביתיים, כמה חיסונים, דבקים וצבע
 • isothiazolinone אנטיבקטריאלי המצוי במוצרי טיפוח אישי כמו מגבונים לתינוק
 • cocamidopropyl betaine המשמש לעיבוי שמפו וקרמים
 • paraphenylene-diamineהמשמש לצבעי עור וקעקועים זמניים
 • קרדית האבק ועובש

אטופיק דרמטיטיס מתפרצת בדרך כלל אצל תינוקות בשנת חייהם הראשונה. ברוב המקרים היא נוטה לחלוף עד שנות ההתבגרות, אך כיום כ-20% מהחולים יישארו עם המחלה גם לאורך חייהם הבוגרים. למרות שמדובר במחלה כרונית, היא יכולה להופיע רק בעונות מסוימות או להתקיים במסלול גלי של התקפה ורגיעה.

קבוצת הסיכון הגדולה ביותר שעשויה לחלות באטופיק היא חולים שיש להם מחלות אלרגיות אחרות בעצמם או במשפחתם הקרובה מאד, כאשר רשימת המחלות כוללת אסטמה נשימתית, נזלת אלרגית ודלקת אביבית.

מצבים או מקומות מסוימים יכולים להשפיע או לזרז את התפרצות האטופיק, כגון: סטרס ולחץ אישי, מזג אויר, חשיפה לחומרים מזיקים במגע או בשאיפה וסביבת מגורים מתועשת. העור האטופי מאופיין בשינוי גנטי שמשפיע על היכולת של העור לשמר את הלחות מה שמאפשר לגירויים חיצוניים לחדור ולהחמיר את הדלקת.

חדירת חומר גירוי או אלרגן מבחוץ או מבפנים מפעילה את מערכת החיסון וגורמת לפעילות יתר הבאה לידי ביטוי בהתרחשות דלקת, או התלקחות על פני העור. מצב זה יכול להתרחש בכל חלק בגוף ויש לו תסמינים מגוונים. דלקת זו גורמת לתסמינים הנפוצים באטופיק דרמטיטיס. ראוי לציין, כי גורמים רבים יכולים להחמיר ולגרום להתלקחות.

כדי להבין מה בדיוק עומד בבסיס אטופיק דרמטיטיס, נבצע תרגום של המונחים מיוונית – 'דרמטיטיס' דלקת עור, 'אטופית' שונה מהרגיל, בלתי שגרתי. שם זה הוטבע ככל הנראה בעקבות התופעה המצויה באטופיק של התקפות באות והולכות ללא הסבר הנראה לעין. המונח נקבע בתחילת המאה ה-20 ומכוון למהלך המחלה המשתנה שאינו ניתן להסבר.

שמות שונים בהם תיתקלו במקומות שונים, כולל באתר שלנו, עשויים לבלבל אתכם. הנה מדריך קצר שיעשה לכם קצת סדר בבלאגן:

 • דרמטיטיס– שם כולל לכל סוגי דלקות העור: דרמט(ולוגיה)-עור, (אי)יטיס-דלקת.
 • אקזמה– בדומה לדרמטיטיס, אקזמה מתייחס לכלל סוגי דלקות העור – למשל אקזמה בידיים. הדלקת הנפוצה ביותר היא אטופיק דרמטיטיס
 • אסטמה של העור– מונח זה נפוץ בישראל ומתייחס ברוב המקרים לאטופיק דרמטיטיס במצבים קלים או בינוניים. עם זאת יש שמתייחסים לאטופיק דרמטיטיס ולאסטמה של העור כאותו הדבר
 • דלקת עור אטופית– זהו התרגום המדויק ביותר של אטופיק דרמטיטיס לעברית
 • אטופיק דרמטיטיס– השם המדעי של דלקת העור האטופית הנפוצה ביותר

השאלה שעולה בשלב הזה היא איך נראית אסטמה של העור. כדי להבין מה בדיוק קורה, דמיינו לעצמכם קיר אבנים המשמש כחומה לעיר בעת מלחמה. אם הטיח המחבר את האבנים חסר, קל יהיה להסיר אבנים מהקיר, ולחדור דרכן אל העיר. העור האטופי דומה לקיר זה, והוא נחשב לפגיע פי כמה בהשוואה לעור "רגיל".

מאפיינים אפשריים נוספים של אטופיק דרמטיטיס כוללים:

 • הופעה ראשונית לפני גיל שנתיים
 • אדמומיות בוערת
 • פצעים פתוחים והפרשות בעלות ריח טיפוסי
 • דלקת עיניים אלרגית
 • עיבוי העור
 • חוסר שינה
 • מצב רוח נפשי ירוד
 • אלרגיות למאכלים או כימיקלים

בחלק מהמקרים מופיעים סימפטומים שאינם קשורים לבעיה אלא מצביעים על מחלה נוספת במקביל. זו יכולה להיות מחלת עור כמו סבוריאה או פסוריאזיס, וזו יכולה להיות מחלה שונה כמו אסטמה נשימתית או צליאק. כדי לזהות או לשלול מחלות נוספות יכול הרופא לבחור במספר בדיקות שיסייעו להשיג אבחנה מבדלת: בדיקת דם, בדיקות אלרגיה או ביופסיה ישמשו לשלילת או זיהוי מחלות אחרות.

אבחון אטופיק דרמטיטיס נעשה על ידי רופא עור. האבחון יבצע בדיקה של הסימפטומים החיצוניים, היסטוריה רפואית ועדות המטופל. ברוב המקרים האבחנה נעשית על ידי טביעת עינו של הרופא שמזהה את סוג הפריחה ושאר התופעות המאפיינות את הביעה. לעיתים הרופא יבקש לערוך בדיקות דם או אפילו ביופסיה, אך אלו נועדו לשלול מחלות אחרות בעור עם סימפטומים דומים, במידה כזו או אחרת.

חשוב לציין שדפוסי המחלה עשויים להשתנות בכל גיל. אטופיק דרמטיטיס תינוקות, הפריחה מופיעה בדרך כלל בפנים, בברכיים, במרפקים, בבטן ובגב. לעיתים גם על הקרקפת. אזור החיתול, לרוב, אינו נגוע. באטופיק דרמטיטיס אצל ילדים מופיעה הפריחה האופיינית בחלק הפנימי של המרפק ובחלק האחורי של הברכיים. במקרה של אסטמה של העור אצל מבוגרים מופיעה הפריחה בפנים, בצוואר, בחזה וברגליים.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור תמצאו מידע נרחב אודות טיפול באסטמה של העור, פעילות העמותה ומחנה קיץ עור חדש. צוות העמותה מזמין אתכם להתקשר לטלפון מספר: 1700-507-506 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

הפריחה של אטופיק דרמטיטיס אינה מדבקת. אי אפשר להידבק ממישהו אחר. דווקא אלו שיש להם אטופיק דרמטיטיס נוטים להידבק מאחרים בזיהומים שונים כמו הרפס, אימפטיגו ויבלות ויראליות, ולכן הם צריכים ולשמור על הגיינה אישית ולהיזהר מאנשים אחרים בעלי זיהום.

ממשיכים לעבר היעד!