אסטמה של העור - בחירת קרם לחות

אחרי שעמדנו על חשיבות הטיפול הקבוע בקרם לחות, עומדת בפנינו הבחירה: מהו קרם הלחות המיטבי?
מדפי הקרמים בבית מרקחת ממוצע עמוסים במיוחד. הבחירה נעה בין ‘קרם לעור יבש ואדמומי’ ל’קרם להקלת גרד’, ‘קרם לשיקום עור עדין ומגורה’ ועוד רבות.
איך בוחרים?

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

קרמים שאינם מומלצים לעור אטופי

אולי יהיה קל יותר להתחיל את הסינון בפסילת הקרמים שאינם מתאימים לעור אטופי: קמים המכילים צבע, בושם ואלכוהול אינם מומלצים לעור אטופי, משום שהם עשויים לגרום לעור לגירוי נוסף.
מי שלא בטוח במובנן של המילים הלועזיות הארוכות המופיעות ברשימת הרכיבים, יכול להתייעץ עם הרוקח.
בנוסף, כדי להימנע מקרמים המכילים SLS ופראבנים, משום שגם הם עלולים לגרום לגירוי.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס - התאמת הקרם למצב העור

לאחר הסינון הראשוני, עדיין נותרה רשימה ארוכה למדי של קרמים עדינים ומתאימים, חלקם נמכרים במדפים הפתוחים שמעבר לדלפק (ומכונים מוצרי OTC) וחלקם מעבר לשולחן הרוקח.
הקרמים נעים בין מרקם דליל, תחליבי, לקרמים סמיכים ושומניים יותר.
הבחירה צריכה להיות לפי מצב העור: בדרך כלל, ככל שהעור יבש יותר, כך קשה לו יותר לשאת מריחה של קרם נוזלי.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

בין שמן למים

תאי העור מכילים מים בכמות גדולה. ללא מים, הם לא יתפקדו כראוי. עור שאינו מכיל כמות מספקת של מים, הופך לעור יבש, עבה ונוקשה הנוטה ‘להישבר’ ולהיפצע.
כדי לשמור את המים בתוך שכבת העור, יש צורך גם בשמן המתחבר למים והופך לתחליב. לכן המשחות והקרמים מכילים גם מים וגם שמן, בהרכבים שונים, ורק כך ניתן להחדיר לעור את הלחות הנדרשת ולשמרה בתוכו. העור יוצר לעצמו שכבת הגנה שומנית הכולאת את המים בתוכו.
התכשירים מגיעים בארבע רמות שומן שונות:

• תחליב לחות / תחליב גוף – תחליב הוא התרכיב המימי ביותר. יש בו אחוזי מים גבוהים. הוא נוזלי, נספג מהר ואינו משאיר שמנוניות אחריו. בדרך כלל תחליבים אינם מתאימים לעור האטופי, משם שהם מתייבשים מהר מדי.
קרם לחות / קרם גוף – קרם לחות עשוי בדרך כלל מ- 50% מים ו- 50% שומן. המרקם שלו סמיך יותר מאשר המרקם של התחליב. ניתן למרוח אותו בקלות, גם על שטחי עור גדולים. הוא המתאים ביותר למריחה על עור יבש, וכמובן – גם לעור אטופי.
• משחה – משחה היא תמיד מבוססת בעיקר על שומן, ביחס של 80% שמן ו- 20% מים. משחות יכולות להקים ‘מחסום’ זמני, שימנע מהעור לאבד את הלחות שיש בתוכו. חשוב לשים לב שמשחה לבד אינה פתרון לעור יבש, כי היא אינה יכולה להחדיר מספיק לחות חדשה לעור. טוב להשתמש בה לעור יבש מאד, כאשר כל מריחת קרם צורבת ומכאיבה. אפשרות נוספת לשימוש במשחה, היא לאחר הרחצה, כאשר העור ספג נוזלים ממי האמבטיה ואנו רוצים ‘לכלוא’ אותם, שלא יתנקזו החוצה.
• שמן – השמן הטהור מכיל שומן בלבד, וקל ביותר למריחה. עור יבש אינו מסוגל לספוג לתוכו שומן טהור, ולכן כדאי למרוח שמן רק על עור לח. ישנם מספר שמנים הידועים כמיטיבים עם עור אטופי. בכל אחד מהם, יש לנסות קודם בכמות קטנה כדי לבחון אם יש תגובה אלרגית. בין השמנים האפשריים: שמן קוקוס, שמן זית, שמן שקדים, שמן ארגון (שמן מרוקאי), חמאת שיאה.

ברוב המקרים, התכשירים בעלי המרקם הקרמי, המכילים 50% מים, הוא הנכון היותר לעור אטופי.
אם העור יבש ומעובה, וכל קרם צורב במריחה, יש למרוח קודם כל משחה, ולאחר מספר פעמים, כשהעור יתרכך קצת, יהיה אפשר למרוח עליו קרם לחות.
(דוגמא אפשרית למשחה מתאימה: ניתן למרוח משחת בפנטן 3-4 פעמים ביום, ולאחר מכן להשתמש בקרם לחות)

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס - קרם לחות אקטיבי

בנוסף לאיזון בין לחות לשומן, כדאי להכיר קבוצת קרמים נוספת הקיימת בשוק, והיא הקרמים האקטיביים.
קרמים אקטיביים מכילים בנוסף ללחות גם חומרים המסייעים לעור לשקם את עצמו: חלקם מסייעים בבניית הליפידים המיועדים לשקם את המחסום העורי, חלקם מכילים פרוביוטיקה שלפי המחקרים העדכניים נראה כי יש לה השפעה מיטיבה על עור אטופי, וחלקם בעלי מנגנון של שחרור מושהה המשמר את הלחות לפרקי זמן ארוכים יותר.
המשותף לכל הקרמים האקטיביים, לצערנו, הוא מחיר גבוה ביחס לקרמים הרגילים.
ללא ספק, חשוב למרוח קרם לחות פעמים רבות ביום (2-4 פעמים ביום זהו המינימום. המקסימום זה מדי שעתיים). היות והמחיר הוא חסם משמעותי ללקוחות רבים, אנו ממליצים על שילוב בין בחירת קרם לחות ‘פשוט’ אך יעיל שישמש אתכם בדרך כלל, וקרם אקטיבי אחד שבו תשתמשו לפחות פעם אחת ביום.

בעמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תוכלו ללמוד על חשיבות המריחה של קרם לחות ועל משחות נוספות שיכולות לסייע, בנוסף לקרם לחות.
אתם מוזמנים להתייעץ עם היועצות בקהילה, לשמוע על סוגי הקרמים השונים, ולבחור ביניהם ביתר קלות.
התקשרו לטלפון 08-9969970 או השאירו פרטים ונציג מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print