אטופיק דרמטיטיס – איך מתמודדים עם סטרס

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אטופיק דרמטיטיס – איך מתמודדים עם סטרס
אטופיק דרמטיטיס – איך מתמודדים עם סטרס
מה זה סטרס? מתמודדים רבים עם אטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור מקבלים מהרופא המלצה להימנע מסטרס. מה ...
שתף ברשתות החברתיות

מה זה סטרס? מתמודדים רבים עם אטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור מקבלים מהרופא המלצה להימנע מסטרס. מה זה סטרס, למה להימנע ממנו, ואיך אפשר להתמודד איתו? על כך במאמר שלפניכם.
סטרס בעברית, פרושו לחץ. כשהגוף מזהה סכנה, בין אם הסכנה אמיתית ובין אם מדומה,
מתרחש בגוף תהליך המכונה 'תגובת לחץ' או 'סטרס'.
מערכת העצבים מגיבה על ידי שחרור מבול של הורמוני מתח, כולל אדרנלין וקורטיזול, אשר מעוררים את הגוף למצב חירום. הלב פועם מהר יותר, השרירים מתהדקים, לחץ הדם עולה, הנשימה מואצת, והחושים הופכים חדים יותר. שינויים פיזיים אלה מגבירים את הכוח וכושר גופני, ממהירים את זמן התגובה ומשפרים את המיקוד – בכך הם מכינים אם האדם למאבק או בריחה מהסכנה הקרובה.
תגובת הלחץ היא הדרך של הגוף להגן על עצמו, זה מאפשר להישאר ממוקד, אנרגטי, ערני. במצבי חירום, מתח יכול להציל את חיים ולתת כוח נוסף להגנה עצמית, כמו למשל לחיצה מהירה על הבלמים, כדי למנוע תאונה.
מתח יכול גם לעזור לאדם לעמוד באתגרים. זה מה שמחזיק אנשים בשעות הקטנות של הלילה לפני הגשת עבודה, מחדד את הריכוז בעת הצורך, או גורם לאדם להספיק דברים כאשר יש לו דד-ליין. אבל מעבר לנקודה מסוימת, מתח מפסיק להועיל ומתחיל לגרום נזק גדול לבריאות, למצב הרוח, לפגוע בפרודוקטיביות, להרוס מערכות היחסים ולהשפיע לרעה על איכות החיים.

ההשפעות של לחץ כרוני להתפרצות ש אטופיק דרמטיטיס

מערכת העצבים אינה מבחינה בין איומים רגשיים לאיום פיזי, כאשר נלחצים מוויכוח עם חבר, ממועד הגשת עבודה, או מטלות אחרות, הגוף יכול להגיב בדיוק באותה מידה כאילו הוא מתמודד עם סכנה אמיתית של מוות. ככל שמערכת החירום מופעלת לעיתים קרובות, ההשפעה על הגוף הולכת ומצטברת.
בעולם התובעני של היום, רבים עלולים להיות במצב של מתח מוגבר לאורך זמן.
חיים של לחץ מוגבר עלולים לגרום ל בעיות בריאותיות רציניות. מתח כרוני משבש כמעט כל מערכת בגוף. הוא עלול לדכא את המערכת החיסונית, להרגיז את מערכת העיכול, להגדיל את הסיכון להתקף לב ושבץ, וכן להאיץ את תהליך ההזדקנות. הלחץ עלול להשפיע על המוח, ולהגדיל את הסיכון לחרדה, דיכאון, ובעיות רגשיות אחרות.

ההשפעות הפזיות של הלחץ הנפשי:

• דיכאון וחרדה
• כאב מכל סוג שהוא
• בעיות שינה
• מחלות אוטואימוניות
• בעיות עיכול
• מחלות עור, כגון אקזמה (שימו לב, אטופיק דרמטיטיס היא חלק ממשפחת האקזמה)
• מחלת לב
• בעיות משקל
• בעיות פוריות
• חשיבה וזיכרון בעיות

אסטמה של העור – גורמים המשפיעים על מידת הלחץ?

לחץ יכול להיגרם לא רק מדברים שנתפסים כשליליים, כל דבר שמעמיד בפנינו דרישות גבוהות יכול להיות מלחיץ. זה כולל אירועים חיוביים כגון נישואין, קניית בית, לימודים אקדמאים או קידום בעבודה.
לחץ לא נגרם רק מגורמים חיצוניים. לחץ יכול גם להיות פנימי, כאשר אדם מודאג יותר מדי מדבר מה שמאיים על עתידו, או שבאופן כללי הוא מתנהל מתוך נקודת מבט פסימית על החיים.
• רשת התמיכה רשת חזקה של חברים תומכים ובני משפחה היא מערך הגנה מרכזי נגד לחץ. כאשר יש אנשים שאפשר לסמוך עליהם, הלחצים של החיים אינם מאיימים כל כך. לעומת זאת, ככל שסובלים יותר מבדידות, כך גדל הסיכון להיכנע ללחץ.
• תחושת שליטה אם יש לאדם אמון בעצמו והרגשת היכולת להשפיע על אירועים, קל יותר להתמודד עם הלחץ. מצד שני, אם אדם מאמין שאין לו שליטה על חייו – והוא מרגיש נתון לחסדי הסביבה, עם יכולת מוגבלת לבצע שינויים – הלחץ יגבר ויהיה קשה להתמודד איתו.
• הגישה האישית דרך ההתבוננות על החיים ועל האתגרים הבלתי נמנעים ,יוצרים הבדל עצום ביכולת להתמודד עם מתח. בדרך כלל מלאי התקווה והאופטימיות, יהיו פחות פגיעים. אנשים עמידים ללחץ נוטים לאמץ אתגרים, יש להם חוש הומור חזק יותר, מאמינים במטרה גבוהה יותר, ומקבלים שינוי כחלק בלתי נפרד מהחיים.
• יכולת התמודדות עם הרגשות כאשר אין כלים להירגע ולהרגיע, כאשר האדם מרגיש עצוב, כועס, או מוטרד, הוא צפוי להיות לחוץ ונסער. היכולת לזהות ולטפל כראוי עם הרגשות יכול להגדיל את הסובלנות ללחץ ולעזור לצאת ממצבי מתח ודאגה.
• הידע והכנה מוקדמת ככל שיש יותר ידע על מהצב מהלחיץ – כולל כמה זמן זה יימשך ומה לצפות – כך יהיה קל יותר להתמודד. לדוגמה, אם אדם נכנס לניתוח עם תמונה מציאותית של מה לצפות שלאחר הניתוח, ההתאוששות הכואבת תהיה פחות מלחיצה מאשר אם היו מצפים לחזור מיד לחיים הרגילים, ולא לסבול מכאבים.

אטופיק דרמטיטיס איך מתמודדים עם לחץ?

ניתן לנהל חלק מהגורמים המשפיעים על הלחץ מתוך מודעות לחשיבותם.
אדם יכול לנסות לחזק את רשת התמיכה שלו, לשפר את הגישה האישית שלו, ולרכוש יכולת התמודדות עם רגשות.
בנוסף, ניתן לרכוש כלי פיזי שיכול לווסת את רמת הלחץ, והוא כוח השימה.

כוח הנשימה
מערכות הגוף מתחלקות למערכות רצוניות, שאנו מפעילים על פי בחירה, לבין מערכות אוטומטיות כמו פעילות הלב כלי הדם, מערכת העיכול והמערכת ההורמונלית. מערכת הנשימה היא אמנם אוטומטית, בני אדם נושמים גם אם אינם חושבים על כך, אך ניתן לשפר את התפקוד של המערכת מתוך מודעות אליה.

נשימה קוהרנטית
נשימה קוהרנטית היא נשימה בקצב קבוע של חמש נשימות לדקה, פרק זמן זה מהווה את טווח הנשימה הממוצע. כדי לייצר נשימה כזו, יש לשאוף אויר תוך ספירה עד חמש בקצב רגוע, ונשיפה האוויר באותו הקצב.
בספר "כוח הנשימה" של ריצ'רד פ. בראון ופטריק גרברג, מסבירים המחברים כי דפוס נשימה זה מגביר את מדד השתנות קצב הלב, הנקרא HRV.
כל שה- HRV גבוה יותר, אנו מחזקים את מערכת הלב וכלי הדם, ותורמים לפעילות עצבית בריאה יותר.
נשימה בקצב אידיאלי, חמש נשימות לדקה, יכולה לתרום לשיפור של פי 10 ב- HRV.

נשימה נעה
מודל נשימה זה אף הוא מוצג בספרם של בראון וגרברג.
נשימה נעה פועלת על הדמיון. בנשימה נעה מדמיינים כיצד הנשימה 'מטיילת' בגוף: תוך כדי נשימה, יש לדמיין איך הנשימה נעה לכיוון חלק מסוים של הגוף וממלאת אותו באוויר. תוך כדי נשיפה, יש לדמיין איך הנשיפה משחררת מקום לחוץ או כואב. ניתן לדמיין כיצד הנשימה 'אוספת' את הגרוד והדלקת מעל פני העור ומסלקת אותם החוצה.
בכל נשימה ונשיפה מתמקדים באותו אזור, כאשר הנשימה ממלאת את המקום בחיוניות ובאוויר טרי, והנשיפה פולטת החוצה את כל החלקים השליליים.
יש לבצע את הנשימה והנשיפה בעשרה מחזורים, ואז לחזור לנשימה רגילה.

נשימה מרגיעה
התרגיל השלישי הוא פשוט ליישום ומרגיע מאד. כדאי להתאמן עליו בזמן רגוע, ולשמור אותו בארגז הכלים לשעת הצורך.
הכלל הוא – לנשום מהר, לנשוף לאט. מכניסים אויר לריאות בפה פעור, בנשימה עמוקה (שימו לב שהבטן צריכה להתנפח בעת הנשימה).
פולטים את האוויר החוצה בשריקה איטית, או תוך כדי השמעת הצליל שששששששששש. בצורה כזו האוויר יוצא החוצה אט אט, עד שמרגישים כי הראות התרוקנו, ושוב ממלאים מחדש. אחרי שניים או שלושה מחזורים של שאיפה-נשיפה כדאי לעשות הפסקה, לחזור לנשימה ספונטנית, ואז להתחיל מחדש.
ההשפעה של תרגיל זה היא פיזית ופשוטה: ככל שהנשיפה איטית יותר, יש לאוויר הנקי זמן רב יותר להתפשט בגוף ולפזר חמצן גם לתאים שהתכווצו כתוצאה מן הלחץ.

אימוני הנשימה שסקרנו נועדו כולם למטרה אחת – לאפשר לגוף להתמודד עם סטרס, ולהפחית את עוצמתו.
הם דרך פיזית להתמודד עם לחץ, וזאת בנוסף לכלים הרגשיים החשובים לא פחות.

העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור מציעה לקהל הרחב יעוץ וליווי אישי. באתר תוכלו לקבל מידע מורחב אודות אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות, ילדים ומבוגרים כמו גם מחלה באיזורים שונים בגוף כמו אטופיק דרמטיטיס בקרקפת. צוות העמותה מקצועי זמין בטלפון מספר: 08-9969970 ניתן להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.