דלקת עור ממגע

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
דלקת עור ממגע
דלקת עור ממגע
דלקת עור ממגע, שמוכרת גם בשם Contact Dermatitis, היא מחלת עור שכיחה מאוד ממנה סובלים רבים מאיתנו ...
שתף ברשתות החברתיות

דלקת עור ממגע, שמוכרת גם בשם Contact Dermatitis, היא מחלת עור שכיחה מאוד ממנה סובלים רבים מאיתנו כאשר אנחנו באים במגע עם חומרים שונים. דלקת העור נגרמת במרבית המקרים כתוצאה ממגע ישיר וממושך עם חומרי ניקוי, אך ישנן עוד הרבה אפשרויות להתפתחות שלה בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. אז מה זה בדיוק, מה עושים בשביל למנוע אותה, ומה ההבדל בינה לבין אטופיק דרמטיטיס? כל התשובות כאן.

דלקת עור ממגע – מה זה אומר?

דלקת עור ממגע, שמוכרת מאוד גם בשמה הלועזי Contact Dermatitis, היא סוג של דלקת עור שמתפתחת כתוצאה ישירה של מגע העור עם חומר חיצוני כלשהו. יתכן שמדובר בתגובה אלרגית, שבהחלט יכולה לגרום להתפתחות של קונטקט דרמטיטיס כמו גם של אטופיק דרמטיטיס, אך במרבית המקרים יהיה מדובר דווקא בתגובה שאינה אלרגית. במרבית המקרים, דלקת העור תתפתח כתוצאה ממגע עם חומרים שונים שפוגעים בחוזק המבני של שכבת האפידרמיס ובמעטה השומני המגן על העור, וכך מערכת החיסון של האזור הנגוע בעור תהיה מוחלשת. במצב כזה, במקרים רבים תתעורר תגובה חיסונית של העור, וזוהי למעשה הדלקת המדוברת.

מה גורם לקונטקט דרמטיטיס ואיך היא מתבטאת?

כאמור, הגורם המרכזי לקונטקט דרמטיטיס הוא מגע עם חומר זר שפוגע בשכבות העור ובהגנה עליו. אבל מה הם בדיוק החומרים האלה?

  • חומרי ניקוי – הדוגמה השכיחה ביותר לחומרים שמובילים להתפתחות קונטקט דרמטיטיס היא חומרי ניקוי. בישראל, שכיח לראות מקרים רבים של דלקת עור ממגע סביב תקופת החגים ובעיקר סביב ניקיונות הפסח. בתקופה זו, אנשים רבים מנקים את הבית עם חומרים מזיקים לעור – מאקונומיקה ועד מסירי שומנים שונים. כאשר הדבר מתבצע ללא הגנה טובה על העור, תתפתח במקרים רבים דלקת.
  • חומרי טיפוח וקוסמטיקה – מוצרי טיפוח וקוסמטיקה שמכילים חומרים כמו CAPB או חומצות שונות, יכולים להוביל להתפתחות של דלקת.
  • חומרי גומי שונים – בעיקר לטקס וגומי, יכולים להוביל להתפתחות דלקת בעלת אופי אלרגי.
  • מתכות – ישנם מקרים בהם מגע ישיר עם מתכות כמו ניקל או אפילו זהב יכול לגרום להתפתחות של דלקת עור ממגע.

דלקת עור ממגע תהיה לרוב בעלת גבולות מוגדרים שתואמים לצורת החומר שאיתו באנו במגע, עם שכבה אדומה, מגרדת, כואבת ומורמת על גבי העור.

מה ההבדל בין דלקת עור זו לבין מחלות אחרות?

על אף שגם אטופיק דרמטיטיס היא סוג של דלקת עור אלרגית, יש הבדל בינה לבין דלקת עור ממגע. ראשית, דלקת מגיעה בעקבות מגע ישיר של העור עם חומר מגרה כלשהו, ואילו אטופיק דרמטיטיס היא תופעה אלרגית כללית יותר. בנוסף, באבחנה של אטופיק דרמטיטיס תינוק יהיה מטופל הרבה יותר שכיח מאדם מבוגר. במצבי אטופיק דרמטיטיס מבוגרים ניתן יהיה להבחין בין דלקת לבין אטופיק, בשל היות האטופיק דרמטיטיס מוגבל לרוב לאזורים ספציפיים בגוף, מלווה בתסמינים אלרגיים נוספים, ולא מגיע לאחר חשיפה ספציפית של העור לחומר ספציפי.

כיצד מטפלים במחלת דלקת עור ממגע?

הדרך הטובה ביותר לטפל במחלת דלקת עור ממגע היא למנוע אותה. כל עבודה עם חומרי ניקוי לאורך זמן, וכן עם חומרים שאתם יודעים שהייתה לכם רגישות עורית אליהם בעבר, צריכה להתבצע עם כפפות – ועדיף שלא כפפות לטקס. אם בכל זאת התפתחה דלקת משמעותית, שאינה חולפת בעצמה, הטיפול התרופתי יהיה לרוב באמצעות משחות סטרואידיות. כאשר ישנו מצב של קונטקט דרמטיטיס או אקזמה באיזורים שונים כמו אקזמה בשפתיים, ולא ברור מה החומר שגורם להופעתה, ניתן לבצע בדיקת טלאי (Patch Test) שבה חושפים בצורה מוגבלת את העור לחומרים תגובתיים שכיחים, בכדי לאתר את גורם הרגישות ולמנוע מגע עתידי איתו.