אטופיק דרמטיטיס – וזלין ופרפין

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אטופיק דרמטיטיס – וזלין ופרפין
אטופיק דרמטיטיס – וזלין ופרפין
מדי תקופה, במחזוריות קבועה, עולה בקבוצות הפייסבוק או בפורומים אחרים 'אזהרה חמורה' אודות משחה כזו ...
שתף ברשתות החברתיות

מדי תקופה, במחזוריות קבועה, עולה בקבוצות הפייסבוק או בפורומים אחרים 'אזהרה חמורה' אודות משחה כזו או אחרת: תיזהרו, היא מכילה נפט.
רוב מוחלט של המשחות והקרמים, מכל סוג שהוא, מתבססים על וזלין או על פרפין כבסיס המשחה, ושניהם עשויים מפטרוליום – שהוא אכן תוצר של נפט.
אבל רגע, מי אמר שנפט הוא רע?
פטרוליום, מה זה בכלל ?פטרוליום, או פטרולטום, מיוצר משמן האדמה , הנפט. מנפט מכילים תוצרים רבים, דלק, פלסטיק, וזלין ופרפין לבן. תוצרי הנפט נתפסים כחשודים בעיני רבים, משום קרבתם לתוצרי הדלק.

פטרוליום, מה זה בכלל?

פטרוליום, או פטרולטום, מיוצר משמן האדמה , הנפט. מנפט מכילים תוצרים רבים, דלק, פלסטיק, וזלין ופרפין לבן. תוצרי הנפט נתפסים כחשודים בעיני רבים, משום קרבתם לתוצרי הדלק.

טיעוני נגד
שני טיעונים נגד מרכזיים יש למתנגדים לשימוש בווזלין ובפרפין:
הטענה הראשונה חוששת לרעלים הקיימים בנפט, ואולי עברו לחומרים שיוצרו ממנו, והטענה השנייה היא שהמשחות סותמות את נקבוביות העור.
שתי הטענות נבדקו במחקרים חוזרים ונשנים, ובשורות הבאות נסקור את מסקנותיהם.

ייצור נקי מרעלים

וזלין שנעשה בתהליך ייצור מפוקח, נקי לחלוטין מכימיקלים. כך גם הפרפין הלבן, הנחשב כפטרולטום המזוקק ביותר. שניהם בטוחים לשימוש ונקיים מרעלים.
פרפין וווזלין שנמצאים בשימוש של חברות תרופות, הם כאלו שעברו זיקוק יסודי, ואיכותם נבדקה. ניתן להניח כי הם נקיים ובטוחים לשימוש.
מנגד, חשוב לשים לב כי לא כל הפטרולטום נקיים לחלוטין מהרעלים של שמן האדמה השחור מהם הם מופקים. דווקא חברות קטנות, הנתפסות כ'ביתיות' יותר, אינן נמצאות בפיקוח, ואין לאף אחד בטחון שהם משתמשים בחומר גלם נקי ומפוקח.

יצירת שכבת הגנה לעור

הווזלין והפרפין יוצרים שכבה הגנה שמפחיתה חדירת אלרגנים ומזהמים שונים המרחפים בחלל האוויר, אך יחד עם שכבת הגנה זו, עדיין העור מסוגל 'לנשום' דרך הנקבוביות.
ככל הידוע לנו, על פי המחקרים הקיימים כיום – אין צורך לחשוש מדבר זה.

אטופיק דרמטיטיס – התועלת שבפרפין

מחקר מעודד מ- 1992, גילה שהפרפין מעודד בנייה של המחסום העורי בשכבת הקורניאום שבאפידרמיס. הוא חודר לכל חלקי השכבה התת עורית, ומאפשר התאוששות של המחסום העורי. (כפי הזכרנו פעמים רבות, פגיעה במחסום העורי היא הבעיה העיקרית של העור האטופי).
כדי להשיג את התועלת המרבית משימוש בווזלין או פרפין לבן כדאי להשתמש בו לאחר מקלחת, כשהעור עדיין לח.

חשוב לשים – שימוש מושכל בווזלין כטיפול באטופיק דרמטיטיס

• גם בשימוש בחומר זה, ישנם אנשים האלרגיים לווזלין ולפרפין. שימוש לב לאודם מקומי או צריבה בזמן המריחה.
• מריחת וזלין טהור על העור, דווקא בגלל שהוא חודר לשכבת הקורניאום ולא מתאדה, עשויה לאפשר לחיידקים להתרבות. לכן כדאי להשתמש בווזלין רק לאחר מקלחת. אם מורחים מקומית על שטח עור קטן, יש לנקות את האזור קודם לכן.