אטופיק דרמטיטיס – טיפול ביולוגי

אטופיק דרמטיטיס – טיפול ביולוגי

יצור התרופות הבילוגיות מבוסס על תחומי הביולוגיה המולקולרית. התרופות הביולוגיות מפותחות בדרך כלל לאחר ניתוח ופענוח המנגנון המולקולרי (שבאדם) הגורם או משתתף במחלה מסויימת. כלומר, ניתוח והבנה של תהליך המחלה שקורה בתוך התא שבגוף האדם. התרופה הביולוגית מיוצרת ספציפית כך היא 'תנטרל' מנגנון מסוים שגורם למחלה, מחמיר אותה או משמש חלק מהתהליך שלה.
תרופות ביולוגיות עשויות מחלבונים המיוצרים בתנאי מעבדה. החלבונים דומים ככל האפשר לחלבונים שמיוצרים באופן טבעי בגוף האדם. הם מתחברים למנגנון שגורם למחלה ו'מנטרל' אותו.
בניגוד לתרופות אימונומודלוריות ש'יורות לכל הכיוונים' ומחלישות באופן כללי את המנגנון החיסוני בגוף, הטיפול הביולוגי אמור להיות מדויק יותר, וממילא בעל פחות תופעות לוואי.


אטופיק דרמטיטיס טיפול ביולוגי, אסטמה של העור טיפול ביולוגי - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

דופיקסנט – התרופה הביולוגית הראשונה לאטופיק דרמטיטיס

פריצת הדרך בטיפול באטופיק דרמטיטיס ארעה בשנת 2017: התרופה הביולוגית הראשונה למחלה זו פותחה ואושרה ע"י ה FDA ורשויות בריאות נוספות ברחבי העולם. שמה המסחרי של תרופה זו – דופיקסנט. זוהי התרופה הראשונה המדכאת באופן ספציפי את הגורמים המחוללים את הדלקת התת עורית והגרד.

התרופה מאושרת לשימוש בחולים מעל גיל 18 הסובלים מאטופיק דרמטיטיס בדרגת חומרה בינונית עד קשה המועמדים לטיפול מערכתי.

פיתוח תרופה ביולוגית לאסטמה של העור מצריך 'לפצח' את המנגנון המדויק הגורם למחלה. דופיקסנט הינה נוגדן אנושי המעכב את מסלולי האיתות של 2 חלבונים (ציטוקינים) IL-4  ו- IL-13 אשר ממלאים תפקיד מרכזי במחלת אטופיק דרמטיטיס ותורמים לתהליך הדלקתי, פגיעה במחסום העור ותחושת הגרד.
דופיקסנט חוסמת את הקישור של IL-4 ו IL-13 ובכך קוטעת את העברת המסר המעודד דלקת, מפחיתה את תחושת הגרד, משפרת את מראה העור והנגעים ומשפרת את איכות חיי המטופלים הן כטיפול חד תרופתי והן בשילוב עם משחות סטרואידים.

 

איך משתמשים בדופיקסנט?

מדובר בזריקה הניתנת מדי שבועיים, ומאפשרת הקלה משמעותית למתמודדים.
דופיקסנט מאושרת בסל הבריאות רק לחולים שניסו לפחות טיפול אחד מערכתי (סיסטמי) ולא הצליחו להשיג הקלה. טיפולים מערכתיים נחשבים, הן תרופות אימונמודלטוריות כמו: ציקלוספורין, מטוטרקסאט, אימוראן וסלספט.

התכשיר ניתן בזריקה עצמית  תת-עורית אחת לשבועיים. המינון הראשוני המומלץ הוא 600 מ"ג (שתי זריקות של 300 מ"ג), ולאחר מכן 300 מ"ג, פעם בשבועיים.

עם קבלת המרשם לתרופה, ניתן ליצור קשר עם אחות חברת סאנופי, יצרנית התרופה, לצורך קבלת הדרכה להזרקת התרופה:

מוקד תמיכת אחיות דופיקסנט : 1-800-312-020

ימים א'-ה', 08:00- 17:00

פרטים נוספים ומידע על הסבסוד של קופות החולים תוכלו לקרוא, בדף על הטיפול באטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים באמצעות דופיקסנט.

 

דופיקסנט – מי זכאי לקבל את התרופה?

דופיקסנט אושרה לראשונה בסל הבריאות של שנת 2018, בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות שפורסם ב10/01/18 הוגדרה הזכאות לתרופה: "דופיקסנט (Dupilumab ) נכללה בסל הבריאות הישראלי לשנת 2018 ל- טיפול ב- אטופיק דרמטיטיס בדרגת חומרה בינונית עד קשה, עבור חולים שמיצו טיפול משחות מקומי ושני קווי טיפול סיסטמיים (פוטותרפיה, ציקלוספורין, מטוטרקסאט, אימוראן)."
בשנה זו 2019, אישרה וועדת הסל הקלה נוספת שפורסמה בחוזר מנכ"ל ב16/01/19 :  "לאחר טיפול מקומי וקו טיפול סיסטמי אחד לפחות (לעניין זה טיפול סיסטמי יחשב כאחד מאלה – Methotrexate, Mycophenolate, Azathioprine, Cyclosporine ,) שנמשכו כל אחד לפחות 3 חודשים, למעט במקרים של החמרה משמעותית במצב החולה או במידה והתפתחו תופעות לוואי שאינן מאפשרות המשך טיפול.

משמעות החלטה זו שכל מתמודד שניסה טיפול אחד מתוך הטיפולים המוזכרים לעיל, ועדיין סובל מאטופיק דרמטיטיס, זכאי לקבל את הטיפול בדופיקסנט דרך קופת החולים שלו.
יש צורך להתאזר בסבלנות, מדובר בתהליך ביורוקרטי שעלול להיות מתיש, אך שווה לנסות.
קיימת קבוצת פייסבוק בשם 'משתמשי דופיקסנט משוחחים'. מתמודדים המעוניינים לחלוק מידע ולהתייעץ עם חברים לדרך, מוזמנים להצטרף.

 

תרופות ביולוגיות נוספות לאטופיק דרמטיטיס, בקרוב.

ברחבי העולם מתנהלים בשנים האחרונות מספר מחקרים בתחום הטיפול הביולוגי, חלקם בשלבים מתקדמים עם תוצאות חיוביות ומעודדות.
רופאים וחוקרים מודים שההתעוררות לאטופיק דרמטיטיס כבר כאן ובשנים הקרובות נראה תאוצה מוגברת באישור תרופות חדשות ומבטיחות לאטופיק דרמטיטיס.
יש עור, בקצה המנהרה.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תמצאו מידע נרחב אודות הנושאים המעניינים אתכם בדרך אל האישור לטיפול ביולוגי (דופיקסנט).
תוכלו להכיר לעומק את הטיפולים הנדרשים לפני אישור דופיקסנט: פוטותרפיה ותרופות המשפיעות על מערכת החיסון (ציקלוספורין, מטוטרקסט ואימוראן)
תוכלו גם להתחבר לקבוצת הווטסאפ שלנו, כדי להישאר מעודכנים בחידושים, שינויים או הקלה בתהליך האישור.
לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר:1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מהעמותה יחזור אליכם בהקדם.