אטופיק דרמטיטיס – טיפול פוטותרפיה

אטופיק דרמטיטיס – טיפול פוטותרפיה

פוטותרפיה – פירוש המילה 'טיפול באמצעות קרני אור'.
קרני אור אולטרה-סגולות משפיעות על העור לטובה במספר דרכים: הן מורידות את רמת הדלקתיות בעור, משמידות תאים פתוגניים (מחוללי מחלה) ברקמת העור, ומסייעות להחלמה של עור פגוע.
טיפול פוטותרפיה מותאם לרוב לכל מטופל במקרה של אטופיק דרמטיטיס, וכולל חשיפה לאורכי גל מסוימים, המכוון לעורו הפגוע של המטופל. הטיפול הוכח כיעיל גם בילדים, בערך מגיל ארבע (יש גישות שונות לגבי הגיל הנמוך ביותר בו אפשר להציע טיפול פוטותרפי).

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

כיצד מתבצע טיפול פוטותרפי?

הטיפול ניתן בדרך כלל בכ 2-4 פעמים בשבוע תוך כדי אשפוז יום או במכון ייעודי לפוטותרפיה. הטיפול נמשך בין ארבעה שבועות לשלושה חודשים, המינון מותאם לסוג העור של המטופל ומתחיל מזמן מעוט ביותר של כמה שניות ועולה בהדרגה עד לכמה דקות על מנת לאפשר לעור להתרגל לקרינה.
מכוני הפוטותרפיה פועלים בשיתוף קופות החולים, וההפנייה נעשית דרך רופא מטפל.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

פוטותרפיה – סיכונים

הטיפול בפוטותרפיה נחשב יחסית לבטוח, אולם כמו כל טיפול רפואי, יש צורך בזהירות מתופעות הלוואי.
מאחר ופוטותרפיה חושפת את הגוף לקרינת אולטרה סגול שנחשבת בחשיפה מצטברת למסרטנת, היא עלולה במקרים נדירים להיות קשורה גם בהופעת סרטן העור, לרבות סרטן מסוג מלנומה ולכן כדאי למטופלים בפוטותרפיה להימנע מחשיפה לשמש בחיי היום יום, כדי להפחית את הסיכון לסרטן העור, ובכל חשיפה הכרחית להקפיד על שימוש במסנני קרינה.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

פוטותרפיה – תופעות לוואי

למרות שההקרנה מהמכשיר מכוונת לאזור יעד מסוים, הטיפול בפוטותרפיה עלול לגרום להופעת כוויות שטחיות על גבי העור. בנוסף, עלולים להופיע עקצוץ ואדמומיות על העור, שיזוף של העור או גרד. כמו כן, הטיפול עלול להאיץ תהליכי הזדקנות של העור.
מומלץ להגן על העיניים באמצעות משקפי מגן או משקפי שמש טובים מפני חשיפה לקרינה לא רק בשעת הטיפול אלא למשך 12 שעות לפחות ביום הטיפול, כדי להפחית הסיכון לקטרקט.
למי לא מתאימה פוטותרפיה
הטיפול בפוטותרפיה אינו מתאים לחולים הסובלים מרגישות לאור השמש (פוטוסנסטיביות), וכן למי שנוטלים תרופות שמגבירות את הרגישות לשמש. וכן לחולים שהם בעלי סיכון מוגבר ללקות בסרטן העור.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תמצאו מידע נרחב אודות הנושאים המעניינים אתכם: מה זה אטופיק דרמטיטיס, איך מטפלים, ותוכלו לקרוא מאמר מורחב על אקלימוטרפיה.
לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר:1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מהעמותה יחזור אליכם בהקדם.
ניתן לשתף עמוד זה: