איך בוחרים סבון רחצה ושמפו למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס?

איך בוחרים סבון רחצה ושמפו למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס?

ניקיון הגוף חשוב מאד לעור אטופי, התרבות חיידקים יכולה להחמיר את הדלקת בעור. עם זאת הסבון מטבעו מייבש מאד את העור ובנוסף מכיל בדרך כלל חומרים נוספים מגרים ומזיקים לעור הרגיש.
שאלה נפוצה מאד בקרב המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס, היא איך בוחרים סבון רחצה ושמפו מתאימים לעור האטופי.


איך בוחרים סבון רחצה ושמפו למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור- העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

למה סבון יכול להזיק לעור אטופי?

סבון רגיל מכיל חומרים מגוונים: חומרים פעילים, אשר מסייעים לפרק את הפסולת שעל העור. חומרי בישום, חומרים שייתנו את המרקם שלו, חומרי קצף וחומרים משמרים שימנעו התפתחות של עובש ופטריות.

הכשל במחסום העורי שיש לחולי אטופיק דרמטיטיס יוצר חדירות ורגישות גבוהה בעור, דבר שמתעצם ומחריף על ידי שילוב של חומרים מגרים בסבון, כמו SLS – חומר שיוצר את הקצף, או פרבנים – חומר משמר, ושאר החומרים הפעילים בסבון שמעוררים את הפריחה והגירוי שגורר את הגירוד.

 

מה הPH שמתאים לעור אסטמתי?

מלבד החומרים המגרים שיש בסבון ומוצרי ניקוי העור, רוב הסבונים מכילים pH של 9 או 10 רמה שמפרה את האיזון הטבעי של העור. לעור האטופי זה חמור יותר ואף גורם נזק.

PH היא יחידת מדידה המשמשת למדידת החומציות או הבסיסיות של חומר, באמצעות סולם ערכים של 1 עד 14. רמה חומצית נעה בין 7 – 1  רמה בסיסית נעה בין 14 – 7, ה-PH הבריא של העור נע בין 4 ל 5.5 PH ולכן העור נקרא חומצי.
בדרך כלל, מתפתח סביב העור מעטפת חומצית, המשמשת שכבת הגנה מפני חיידקים ומזהמים, ומחסלת אותם, משום שהם אינם יכולים לחיות ברמת חומציות נמוכה מתחת ל-4PH. למעטפת החומצית המגנה על העור חשיבות רבה גם בשמירה על הלחות והגמישות של העור.

מפגש של העור עם סבונים בעלי PH בסיסי גבוה (כמו גם עם מזג אוויר קיצוני (חם או קר), מגע עם מים, חומרי ניקוי בעלי PH בסיסי) עלולים לפגוע במעטפת החומצית של העור, לייבש אותו ולחשוף אותו עוד יותר לפגעי הסביבה.

 

איזה סבון רחצה טוב לאטופיק דרמטיטיס?

שלושת המרכיבים שיוצרים תכשיר ניקוי מתאים לעור אטופי הם:

  • מינימום חומרים כימיים
  • PH נמוך
  • מרכיב מעשיר ומשמר לחות.

כיום מיוצרים סבונים רבים מותאמים לעור יבש ורגיש במיוחד ומשווקים בבתי מרקחת וחנויות טבע, חלקם על בסיס טבעי לגמרי וחלקם כימיים אבל ללא החומרים המזיקים. מה שחשוב זה לשים לב למרכיבי הסבון ולדאוג לשמן את העור מיד אחרי הרחצה.

בנוסף העור שלנו הוא אישי ואינדיבידואלי, צריך לנסות מספר סבונים עד שמוצאים את התכשיר הנח והיעיל.

שמות החומרים באנגלית שכדאי לשים לב להתרחק מהם:

  • פרבנים:methylparaben, propylparaben, and butylparaben
  • מבשמים:  Fragrance
  • מקציפים: SLS, Sulfates
  • חמרים אנטיספטים: Triclosan
באתר תמצאו המלצות על טיפול באטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור , כיצד ניתן להקל על גרד בעור כאשר מתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס , דרכים בהם ניתן לשקם עור אטופי  ואטופיק דרמטיטיס אצל ילדים (קישור לדף אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים).
צוות העמותה ישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור זמין בטלפון: 08-9969970. אתם יכולים גם למלא את הפרטים בטופס ונציג מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.