אטופיק דרמטיטיס טיפול

אסתמה של העור מכונה גם בשם דלקת עור אטופית או אטופיק דרמטיטיס. אטופיק דרמטיטיס זו מחלת עור כרונית, הנגרמת מליקוי בתפקיד המחסום העורי. זו מחלה אלרגית נפוצה מאוד, ועם השנים השכיחות של המחלה רק ממשיכה לעלות. המחלה אמנם נפוצה בעיקר בגילאי הילדות, אך היא עשויה להתפתח גם בשנים מאוחרות יותר. המחלה עלולה להיות השלב הראשון במצעד אטופי ולכן חשוב במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול מתאים, אחרת היא תהיה השלב הראשון בהתפתחות מחלות אלרגיות כדוגמת נזלת אלרגית, אלרגיות למאכלים וכדומה.

מתמודדים רבים עם אטופיק דרמטיטיס, הורים לילדים וחולים בוגרים, מבלים את זמנם בחיפוש אחר "משחת הפלא" שתרפא את מחלת העור. למעלה עשרים שנות הכרות קרובה ועמוקה עם התחום, הכוללות מסע למרכזים הרפואיים המובילים בעולם, מספיקות לנו להכריז בוודאות כמעט מלאה שאין משחה כזו. כמו כן, אין אפשרות לרפא עור אטופי. אטופיק דרמטיטיס לעיתים חולפת מעצמה, עם הגיל או לאחר תקופה ממושכת, אך לא מדובר בתהליך החלמה שיש ביכולתנו לשלוט בו או להאיץ אותו.

 

אטופיק דרמטיטיס גורמים

יש מספר גורמים שקשורים להופעת מחלת אטופיק דרמטיטיס טיפול:

  • נטייה גנטית: הפרעה מבנית גנטית בשכבה העליונה של העור פוגמת בתכונות הרצויות של העור, וגורמות לו להיות קשה ולא אחיד. העור לא יוכל להגן מפני חדירת אלרגניים, ועקב כך תכולת המים בעור תפחת ורמת החומציות שלו תיפגם.
  • מערכת חיסונית: במקרים בהם המערכת החיסונית מתפקדת באופן לקוי, תיווצר תגובת יתר שלה נגד מזהמים ואלרגנים החודרים אל העור. במצב כזה מגוייסים תאי דלקת לעור ונוצרת הפרשת חומרים המעודדים דלקת. תהליך זה מוביל לגרד, פצעים, אדמומיות, יובש ולשינוי במראה העור.
  • המיקרוביום: מיקרוביום הוא מיקרואורגניזם שחי בגוף האדם, והוא משפיע על וויסות התחלואה. ההרכב של העור שלנו משתנה באזורי גופנו ומשפיע על חוזקו. כמו כן, ההרכב משפיע על רמת ההגנה מפני חדירה של חיידקים המחוללים מחלות. ההרכב שונה מאדם לאדם ותלוי בגורמים שונים.


אטופיק דרמטיטיס טיפול, אסטמה של העור טיפול - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

 

אטופיק דרמטיטיס טיפול, אסטמה של העור טיפול – העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

דלקת עור אטופית – העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

טיפול יעיל באטופיק דרמטיטיס

באטופיק דרמטיטיס, כפי שכולנו חווים, יש ימים יפים יותר וימים שפחות.

זו טיבה של מחלת העור, היא צועדת במסלול מעגלי, בין תקופות של התלקחות והחמרה לתקופות של שקט יחסי ורגיעה.

בזמן התלקחות יש להתמקד בשיקום – הרגעת העור הבוער והמודלק.

ובזמן רגיעה יש להתמקד בשימור – הארכת פרק הזמן השקט.

פרקי זמן רגועים יותר הם ההזדמנות לבחון את השטח:

  • האם לבדוק אלרגיה?
  • אלו שינויים כדאי לערוך בבית 'לכבוד' הדרמטיטיס האטופית?
  • אילו בגדים מומלצים לילד או למבוגר אטופי?
  • איך בוחרים רופא עור?
  • האם כדאי לשקול טיפול רגשי?

ולא לשכוח את השאלה המיידית שמטרידה כל מתמודד, לפני החלמה וריפוי: מה עושים עם הגרד? גירודים בגוף יכולים לשגע כל אחד…. איך מרגיעים?

טיפול יעיל באטופיק דרמטיטיס

באטופיק דרמטיטיס, כפי שכולנו חווים, יש ימים יפים יותר וימים שפחות, ובכל מקרה חשוב לספק במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול יעיל. זו טיבה של מחלת העור, והיא צועדת במסלול מעגלי בין תקופות של התלקחות והחמרה לתקופות של שקט יחסי ורגיעה.
בזמן התלקחות יש להתמקד בשיקום – הרגעת העור הבוער והמודלק.
ובזמן רגיעה יש להתמקד בשימור – הארכת פרק הזמן השקט.

פרקי זמן רגועים יותר הם ההזדמנות לבחון את השטח:
האם לבדוק אלרגיה?
אלו שינויים כדאי לערוך בבית 'לכבוד' הדרמטיטיס האטופית?
אילו בגדים מומלצים לילד או למבוגר אטופי?
איך בוחרים רופא עור?
האם כדאי לשקול טיפול רגשי?

כדאי לזכור את השאלה המיידית המטרידה כל מתמודד לפני החלמה וריפוי: מה עושים עם הגרד? גירודים בגוף יכולים לשגע כל אחד.

על אטופיק דרמטיטיס טיפול

לכל מטופל יותאם עבור אטופיק דרמטיטיס טיפול בהתאם לחומרת המחלה, אשר עשויה להיות קלה מאוד ברמה של יובש וגרד לא משמעותיים, מצב שלא תמיד מצריך טיפול. יחד עם זאת, היא עלולה להתבטא בחומרה על פני אזורים ניכרים של העור, לגרום לגרד מציק ולהוביל לפגיעה של ממש באיכות החיים. לפני הכול, נועד הטיפול להפחית את הגרד, וזאת כיוון שהוא גורם לסבל רב, ונוסף על כך, מחמיר את הדלקת ואת היובש של העור. בנוסף, יינתן בהתאם לצורך טיפול להפחתת דלקת.

תכנית טיפול מותאמת לכל מטופל

המחלה מתבטאת באופנים אחרים אצל מטופלים שונים, ולכן יותאם טיפול נכון לכל מטופל בהתאם לגילו, למצב העור שלו, למשך המחלה שלו ועוד. טיפול באטופיק דרמטיטיס אצל ילדים יהיה שונה מטיפול במחלת מבוגרים. להלן מספר דברים שיכולים לסייע במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול:

אטופיק דרמטיטיס טיפול באמצעות שמירה על היגיינה ולחות

תחזוקה מומלצת של העור תשפר את הלחות ותמנע התייבשות וגרד. לצורך כך יש להשתמש בסבון לחות, בשמני אמבט, בקרם לחות טיפולי ועוד. רחצה כזו מאפשרת לעור להתנקות מאלרגנים וחומרים אחרים היוצרים גירוי, ומרגיעה את העור. לאחר הרחצה יש לנגב בעדינות ולהמתין להתייבשות. לאחר התייבשות העור, יש למרוח עליו קרם לחות. גם הבגדים שאנו לובשים משפיעים על העור וההמלצה היא ללבוש בגדים מכותנה מאווררת.

שימוש בתרופות לאטופיק דרמטיטיס

ישנם מספר סוגים של תרופות עבור אטופיק דרמטיטיס טיפול:

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים

משחות המדכאות את פעילות התאים של המערכת החיסונית ללא סטרואידים.

תרופות אנטיהיסטמיניות

תרופות שתפקידן להפחית את הגרד ובכך מהוות במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול יעיל.

תרופות שמדכאות את מערכת החיסון

מיועדות לחולים הסובלים ממחלה ברמה בינונית עד קשה. התרופות מווסתות פעילות התאים במערכת החיסון, ובאמצעות כך מפחיתות את התסמינים של המחלה ולעיתים אף מעלימות אותם לחלוטין.  ראוי להדגיש כי במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול באמצעות תרופות מתמקד בסימפטומים ויש להתמקד בשורש המחלה.

פוטותרפיה

קרינת אור אולטרה סגולה התורמת לשינויים במערכת החיסונית של העור. היא ממיתה גורמים פתוגניים ובאמצעות כך מפחיתה דלקת וגרד.

אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי

מלבד הטיפולים הרפואיים, יש מקום של כבוד גם למקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי. הטיפול הטבעי יכלול שימוש ברכיבים מן הטבע אשר השפעתם על העור ועל הגרד משמעותית, וביכולתם לאזן את מצב העור, להרגיע גרד ולהפחית אדמומיות. אטופיק דרמטיטיס מבוגרים טיפול טבעי יוכל להוביל לתוצאות משביעות רצון ללא תופעות לוואי של תרופות.

 

 

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס – טיפול במסלול מעגלי

לסיכום, במקרה של אטופיק דרמטיטיס טיפול צועד במסלול מעגלי: טיפול בזמן התלקחות שיקום לעור בזמן שהוא מגורה, בוער ומודלק, וטיפול בזמן שגרה – שימור העור במצב הטוב ביותר שניתן להגיע אליו.
התפקיד שלנו לאפשר לעור את הטיפול המתאים בכל תקופה, ולזכור שהעור זקוק כל העת לטיפולנו, משום שהוא חדיר, יבש ופגיע יותר.
תפקידנו לנסות לצמצם את ההתלקחויות ככל האפשר, ולשקם את העור כשהן בכל זאת מופיעות. עליות וירידות הן חלק אופייני בתהליך, וכדאי שנהיה ערוכים, טכנית וגם נפשית, לקבל אותן.

לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר: 1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מהעמותה יחזור אליכם בהקדם במטרה להתאים למקרה אטופיק דרמטיטיס טיפול יעיל ומותאם אישית.

ניתן לשתף עמוד זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print