אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי - פרוביוטיקה

המושג “פרוביוטי” (probiotic) כשלעצמו הוא חדש, ופירושו המילולי: “למען החיים”- המעיד על כך שאין מדובר בתרופה המרפאת מחלה, אלא בתוסף מזון שמועיל לחיים.

מהי פרוביוטיקה? פרוביוטיקה היא שם כולל לחיידקים ידידותיים המתקיימים בגופנו ומסייעים באופן פעיל לתפקודו התקין – תועלתם הרפואית של חיידקים מסוימים תוארו לראשונה ב-1907 על ידי המיקרוביולוג הרוסי איליה מצ’ניקוב, שעבד באותה עת במכון פסטר בפאריז.

הוא העלה אז את הרעיון שאפשר לשנות את אוכלוסיית החיידקים במעי, על ידי העשרה בחיידקים מועילים על חשבונם של חיידקי מעיים שפעולתם רעה. החיידקים הידידותיים יודעים להיצמד לדופן המעי, כמעט לכל אורכו, ובעצם היותם שם מונעים מחיידקים (פתוגניים) גורמי- מחלות וממיקרו-אורגניזמים אחרים כגון שמרים ופטריות להיצמד לדופן ולבסס זיהום.

בנוסף, החיידקים הידידותיים משתתפים בתהליכי העיכול ובפירוק המזון במעי. חלק נכבד מהאנזימים המפרקים את המזון בגופנו מיוצרים על ידי חיידקים אלה. בלעדיהם, תהליך העיכול הופך ליעיל פחות ונוצרת תסיסה של מזון במעי. חיידקים פרוביוטיים נוכחים גם בריריות נוספות כגון חלל הפה, והאף. הימצאותם של חיידקים באזורים אלה חשובה בעיקר כדי למנוע שגשוג של חיידקים אחרים.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

למי מתאים טיפול בפרוביוטיקה?

  • מטופלים בתרופות אנטיביוטיות – מהווים קבוצה חשובה ביותר לטיפול פרוביוטי. תפקיד האנטיביוטיקה הוא לקטול זיהום חיידקי, אלא שהיא אינה מבחינה בין חיידק ידידותי לחיידק פתוגני, כך שצמצום אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים במהלך טיפול אנטיביוטי הוא בלתי נמנע.
  • מחלות מעיים כרוניות כגון קוליטיס, תסמונת המעי הרגיש וקרוהן – אינן מאפשרות לאוכלוסיית החיידקים לשגשג באופן טבעי. מתן פרוביוטיקה באופן עקבי משפר את נוכחות החיידקים במעי ומפחית משמעותית את ההתלקחויות החריפות של מצבים אלה.
  • לתמיכה במערכת החיסון של הגוף. אנשים החשים שהם ”חולים יותר מדי פעמים”, או כאלה העובדים עם קהל, יוכלו לתמוך במערכת החיסון הטבעית שלהם בעזרת טיפול פרוביוטי.
דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

טיפול פרוביוטי למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס

בשנים האחרונות נערכו כמה מחקרים שבדקו את הקשר בין נטילת פרוביוטיקה ושיפור במצב העור האטופי או אפילו מניעת התפתחות אטופיק דרמטיטיס. עדיין אין הוכחות מספיק ברורות על אף שבכמה מחקרים הוכחה יעילות מסוימת לנוטלים פרוביוטיקה לעומת אלו שנטלו פלצבו (תרופת דמה) במנגנונים שונים, שלא כולם ברורים לחלוטין, יתכן שלשינויים בפלורה הפנימית של החיידקים יש השלכות על העור. ומספר מחקרים גם הראו קשר מעניין בין תגובות אלרגיה בעור לבין חיידקים פרוביוטים מסוימים.

שורה תחתונה, קיימת המלצה כללית לשימוש בפרוביוטיקה, כמי שעשויה לסייע בהקלה על תופעות האסטמה של העור.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

איזו פרוביוטיקה מתאימה למתמודדים עם אסטמה של העור?

אם ילדכם השתמש באנטיביוטיקה כפי שקורה לעתים קרובות בילדים עם אטופיק דרמטיטיס שעורם מזדהם, רצוי לתת לו פרוביוטיקה. אך גם אם לא, יתכן וכדאי לנסות לתת פרוביוטיקה לתקופה כדי לבדוק את ההשפעה על העור. המדפים עמוסים בתכשירים פרוביוטיים המציעים מגוון רחב של מחירים ואיכויות. רוב התכשירים כוללים קפסולות או אבקות אשר מכילות את תאי החיידק.

בבואנו לבחור תכשיר פרוביוטי עלינו להקפיד על שלושה קריטריונים חשובים:

  • כמות החיידקים
  • מגוון הזנים
  • הגנה מחומצת הקיבה
  •  
  1. כמות החיידקים שטח הפנים של המעי הוא עצום (כ-200 מ”ר לאדם בוגר). כדי שמנת הפרוביוטיקה תהיה בעלת השפעה, עליה להכיל כמות גדולה של תאי חיידק. מחקרים מראים כי כמות של שני מיליארד חיידקים למנת פרוביוטיקה היא הכמות היעילה ביותר.

כיוון שיכולת קליטת החיידקים בדופן המעי מוגבלת, כמות גדולה יותר של חיידקים לא תעלה את איכות הטיפול, אך מנות קטנות יותר עלולות להיות לא יעילות.

 

  1. מגוון זני החיידקים פלורת החיידקים במעי מורכבת מזנים שונים של חיידקים. השוני נובע מטבע החיידק ומיכולת ההיצמדות שלו לאתר מסוים לאורך המעי. לדוגמה, לחיידקים אירוביים (צורכי חמצן) יש נטייה לשגשג טוב יותר בתחילת המעי. חיידקים אנאירוביים,(אינם צורכי חמצן) לעומת זאת, יעדיפו להתמקם עמוק יותר לאורך המעי.

לפיכך, תכשיר פרוביוטי המכיל מגוון רחב של זני חיידקים יהיה יעיל יותר מתכשיר המכיל זן אחד או שניים בלבד. כיום קיימים תכשירים המכילים תשעה זנים ויותר של חיידקים פרוביוטיים, המאפשרים פיזור יעיל של הפלורה לאורך המעי.

 

הגנה מחומציות הקיבה, הקיבה מהווה מחסום רב עוצמה כנגד כניסת חיידקים לגוף. רמת  החומציות הגבוהה בקיבה יוצרת סביבה בלתי אפשרית לשרידות החיידקים ורוב תאי החיידק נהרסים במהלך שהייתם בקיבה. כדי להתגבר על בעיה זו, פיתחו ציפויים מיוחדים המגנים על תאי החיידק מפני חומצת הקיבה. ציפויים אלה מתפרקים רק בסביבה הלא-חומצית במעי, וכך הם מאפשרים לכמות יעילה של חיידקים להגיע אל אתרי ההיצמדות. חשוב לא פחות לקחת בחשבון, הן בזמן בחירת תכשיר פרוביוטי והן בשעת השימוש בו, כי ייתכן וקיימת אלרגיה לחלק מהמרכיבים, יש לוודא שאין בכך בעיה.

באתר תוכלו לקבל מידע אודות והמלצות על טיפולים שונים למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור, הקלה על גרד למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס, אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות  ואטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים .
צוות העמותה ישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור זמין בטלפון: 08-9969970. אתם יכולים גם למלא את הפרטים בטופס ונציג מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.
ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print