עור יבש

Search
Close this search box.
עור יבש
עור יבש
כל אחד מאתנו מכיר היטב מצב בו אזור כלשהו בעור מתייבש ומתחיל לגרד. עור יבש ומגרד הוא אחד המצבים הב...
שתף ברשתות החברתיות

כל אחד מאתנו מכיר היטב מצב בו אזור כלשהו בעור מתייבש ומתחיל לגרד. עור יבש ומגרד הוא אחד המצבים הבריאותיים השכיחים ביותר, ובהתאם לכך הוא נגרם כתוצאה מגורמים רבים – חלקם מחלות עור של ממש, וחלקם מצבים פיזיולוגיים סטנדרטיים יותר. חשוב להבין את הגורמים האפשריים לעור יבש, ואיך ומתי צריך לטפל בהם.

עור יבש – מצב לא נעים

עור יבש הוא פחות או יותר ההגדרה של מצב לא נעים, שלרוב גם אינו נורא. יובש בעור ירגיש לרוב בדיוק כמו שהוא מתואר – כאזור יבש ולעתים מעט מגורה ומגרד. עם זאת, יובש בעור יכול גם לחרוג ממחוזות ה"לא נעים" ולהפוך למצב מטריד ואפילו להיות ביטוי של מחלה של ממש. עור יבש יכול להוביל לפציעה של העור, לגרד, לגירוי, ובעקבות פתיחה של פצעים גם לזיהום.

בין אם מדובר בעור יבש רגיל שכל אחד מאיתנו סובל ממנו מפעם לפעם, ובין אם מדובר במחלה שמתבטאת בין היתר כתוצאה מעור יבש – חשוב להבין את הגורמים האפשריים למצב זה. מכיוון שמדובר במצב שכיח מאוד, הגורמים להיווצרותו יכולים להיות רבים מאוד, וכדאי להכיר אותם בשביל להבין מתי צריך לטפל בעור יבש רפואית ומתי נכון לטפל בו באופן ביתי.

מה יכול לגרום לעור יבש?

עור יבש הוא מצב נפוץ שיכול להיגרם ממגוון גורמים, החל מהסביבה שלנו ועד להרגלי היום-יום שלנו. הבנת הגורמים לעור יבש היא צעד חשוב בטיפול ומניעה של מצב זה. להלן רשימה של הגורמים העיקריים שעלולים לגרום לעור יבש:

 • גורמים סביבתיים- אוויר יבש, בפנים או בחוץ, מגביר את תסמיני היובש בעור.
 • גורמים גנטיים ובריאותיים- גנטיקה משפיעה על הסיכון לעור יבש. –
 • הזדקנות מגבירה את היובש בעור.
 • מצבים רפואיים מסוימים יכולים לגרום ליובש בעור –  מחלות מסוימיות כמו אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס ועוד.

מוצרים וחומרים

מלבד הגורמים הסביבתיים והבריאותיים שהוזכרו, גם המוצרים והחומרים שאנו משתמשים בהם בחיי היומיום יכולים להשפיע משמעותית על מצב העור שלנו. חשוב להיות מודעים לכך שחלק מהמוצרים שאנו משתמשים בהם באופן שגרתי עלולים לתרום ליובש העור. להלן מספר דוגמאות:

 • בשמים יכולים לגרום לגירוי בעור.
 • סבון עשוי לייבש את העור והקרקפת.
 • מים קשים מונעים ספיגת לחות.
 • תרופות לאקנה וריטינול מייבשות את העור.
 • שטיפת ידיים מוגזמת יכולה לגרום ליובש וגירוי.
 • מקלחות ארוכות וחמות מייבשות את העור.
 • גורמים סביבתיים- אוויר יבש, בפנים או בחוץ, מגביר את תסמיני היובש בעור.
 • גורמים גנטיים ובריאותיים- גנטיקה משפיעה על הסיכון לעור יבש. –
 • הזדקנות מגבירה את היובש בעור.
 • מצבים רפואיים מסוימים יכולים לגרום ליובש בעור –  מחלות מסוימיות כמו אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס ועוד.

מחלות שמובילות למצב של עור יבש ומגרד

נתחיל במצבים פתולוגיים שמובילים לעור יבש – כלומר, מחלות. המחלה השכיחה ביותר שמובילה לעור יבש היא אלרגיה – תגובה אלרגית מובילה ליובש של העור, ששכיח בעיקר בעונות מעבר. מלבד זאת, מחלה שכיחה מאוד נוספת היא אקזמה, שמוכרת גם בתור אסתמה של העור או אטופיק דרמטיטיס. אקזמה בשפתיים, בעור הידיים, בעור הרגליים, בקיפולי העור ועוד – אלו מצבים שכיחים כולם. בקרב תינוקות מדובר במצב שכיח עוד יותר, ובמרבית המקרים גם חולף. גם אם ישנה חזרה רבה של אטופיק דרמטיטיס תינוק לא בהכרח יסבול ממצב זה כאדם בוגר – וחשוב לדעת זאת כהורים. עוד מצבים שמובילים לעור יבש הם היפותירואידיזם (תת פעילות של בלוטת התריס), מחלות אוטואימוניות שונות ועוד.

לא רק מחלות – עור יבש שנגרם כתוצאה ממצבים טבעיים

עוד יבש לא נגרם רק כתוצאה ממחלות וממצבים שצריך לטפל בהם – לעתים פשוט מדובר במצב פיזיולוגי רגיל שהוא חלק מהגוף שלנו. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא התבגרות והזדקנות – ככל שאנחנו מתבגרים העור שלנו מאבד מלחותו, ומרבית האנשים בגיל השלישי סובלים ממצב כלשהו של עור יבש. בנוסף, העור שלנו נהיה יבש יותר ככל שאנחנו רוחצים אותו יותר בסבון ובתכשירים קוסמטיים – אנשים שמתרחצים פעמים רבות ביום ומשתמשים בתכשירים רבים, עשויים לסבול יותר ממצבים של עור יבש לעומת אנשים שמקפידים על מקלחת אחת ביום ולא משתמשים בתכשירים אלה.

מה עושים עם עור יבש?

במקרים של עור יבש, צריך לטפל בצורה נכונה. אם מדובר בעור יבש שנגרם כתוצאה ממחלה כלשהי, הדבר הנכון ביותר הוא לטפל במחלה הזו בכדי לפתור את בעיית העור היבש. עם זאת, לא תמיד יש טיפול טוב – במצבים של אטופיק דרמטיטיס למשל ההמלצה היא פשוט לשמור על לחות העור ועל ההיגיינה שלו בכדי למנוע התדרדרות של המצב, פתיחה של פצעים וזיהום. אם מבינים שהאקזמה מתפרצת כתוצאה ממגע עם חומר כלשהו – יש להימנע ממגע עם אותו החומר. במצבים פיזיולוגיים, כמו למשל הזדקנות או עור יבש כתוצאה מרחצה, הדבר הנכון ביותר שנוכל לעשות הוא לשמור על לחות העור עם קרם לחות, ולמנוע שימוש יתר בחומרים שגורמים לעור יבש.