אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים – דופיקסנט

דופיקסנט היא התרופה הביולוגית הראשונה שאושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי ורשויות בריאות נוספות ברחבי העולם, לחולים בדלקת עור אטופית, שמחלתם אינה מאוזנת כראוי. זוהי התרופה הראשונה הפועלת באופן ספציפי על הגורמים המחוללים את הדלקת התת עורית והגרד המאפיינים את המחלה.

הדופיקסנט מהווה בשורה של ממש ועידן חדש של טיפול באטופיק דרמטיטיס.

דופיקסנט, או לייתר דיוק החומר הפעיל בה – הדופילומאב (Dupilumab) – הינו נוגדן אנושי העשוי מחלבון שמיוצר בתנאי מעבדה, כאשר התרופה מוזרקת לגוף חלבונים אלו נקשרים לרכיב ספציפי במנגנון המחלה ומדכאים אותו. זהו היתרון הגדול של הדופיקסנט, בהיותה תרופה ביולוגית היא מעכבת את מסלולי האיתות של 2 חלבונים (ציטוקינים) IL-4  ו- IL-13 אשר ממלאים תפקיד מרכזי במחלת אטופיק דרמטיטיס ותורמים לתהליך הדלקתי, פגיעה במחסום העור ותחושת הגרד. הדופיקסנט חוסמת את הקישור של IL-4 ו IL-13 ובכך קוטעת את העברת המסר המעודד דלקת, מפחיתה את תחושת הגרד, משפרת את מראה העור והנגעים ומשפרת את איכות חיי המטופלים.

הפעילות הטיפולית של התרופות הביולוגיות בכלל והדופיקסנט בפרט הינה ספציפית ומדויקת יותר ומשום כך גם יעילה יותר ועם הרבה פחות תופעות לוואי.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

למי מתאימה תרופת דופיקסנט?

דופיקסנט מאושרת לטיפול באטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים שמלאו להם 18 שנה, בדרגת חומרה בינונית עד קשה המועמדים לטיפול מערכתי.
התרופה בשלבי מחקר מתקדמים עבור גיל הנעורים 18 – 12 ואנו מקווים כי בשנים הקרובות תאושר התרופה גם לאטופיק דרמטיטיס אצל ילדים.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

איך אפשר לקבל את תרופת דופיקסנט?

בהחלטת ועדת הסל 2019 עודכנו התנאים לקבלת הדופיקסנט (Dupilumab) וכיום היא מאושרת בסל עבור חולים שמיצו טיפול סיסטמי אחד, מהטיפולים הבאים:  ציקלוספורין, מטוטרקסאט, אימוראן וסלספט.
יצויין שבעלי ביטוח בריאות פרטי ייתכן וזכאים לתרופה לאחר שמיצו טיפול משחתי ופוטותרפיה אף אם לא מיצו קו טיפול סיסטמי. אם ניסיתם ונתקלתם בבעיה צרו קשר איתנו.

רופאי עור ורופאי אלרגיה הם המוסמכים לרשום למטופל את התרופה. גשו לרופא המטפל שלכם, בקשו לשמוע על זכאותכם, במידה ואתם עומדים בקריטריונים הרופא ינפיק לכם מרשם לתרופה. עם המרשם ניגשים לבית המרקחת שמזמינה עבורכם את התרופה.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אסטמה של העור אצל מבוגרים - אופן הטיפול בדופיקסנט

דופיקסנט ניתנת בזריקה תת-עורית אחת לשבועיים. המנה הראשונית המומלצת היא 600 מ"ג (שתי זריקות של 300 מ"ג), ולאחר מכן 300 מ"ג פעם בשבועיים.

עם קבלת המרשם וקניית התרופה בבית המרקחת, ניתן ליצור קשר עם אחות חברת סאנופי, (יצרנית התרופה), לצורך קבלת הדרכה להזרקת התרופה, בהמשך יכול המטופל לבצע בעצמו את ההזרקה או לפנות לאחיות במרכז הרפואי בו הוא מטופל: 
מוקד תמיכת אחיות דופיקסנט : 1-800-213-030
י
מים א'-ה', 08:00- 17:00

עלות הטיפול עבור קניית שתי זריקות בחודש אמורה לעלות כ300 ש"ח (תלוי באיזה קופת חולים אתם). למעשה המחיר עבור התרופה גם לאחר השתתפות הקופות עדיין גבוהות במיוחד, אך רוב חולי אטופיק ובפרט מקבלי הדופיקסנט רשומים כחולים כרוניים, דבר שמזכה אותם  בתקרת השתתפות של כ- 900 ש"ח לרבעון (300 ש"ח לחודש). 
לאחרונה נתקלו מספר חולים בתקלות ובחוסר הכרה במצבם הכרוני, שגרר דרישת סכומים גבוהים עבור התרופה. יש לעמוד בקשר עם הנהלת סניף הקופה והרופא שהנפיק את המרשם לוודא שאכן הנכם רשומים כחולים כרוניים וזכאים לתקרת ההוצאה של 300 ש"ח לחודש.
חשוב לציין שסכום זה מהווה את תקרת ההוצאה של המטופל, בהתאם לכך יהיה זכאי המטופל לקבל מהקופה תרופות או משחות נוספות ללא עלות.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

מתי ניתן לראות את ההשפעה של טיפול בדופיקסנט?

דופיקסנט גורמת לשיפור במראה העור, בתחושת הגרד ובאיכות החיים של המטופל. 

דופיקסנט פועלת על המנגנון הפנימי של המחלה. היא מנטרלת שני חלבוני מפתח במערכת החיסון, שקשורים למחלת העור. 
משום שהיא משפיעה על המנגנון הפנימי, עשוי לעבור פרק זמן לא קצר עד שהיא מגיעה למירב השפעתה. כדאי להיעזר בסבלנות.

נמצא שאצל מרבית המטופלים תחושת הגרד משתפרת בשבועות הראשונים לאחר תחילת השימוש בתכשיר.  שיפור בנגעי העור  מופיע בממוצע  כ- 12 – 4 שבועות לאחר תחילת הטיפול. כמו בכל תרופה, ישנו אחוז מסוים של חולים שגם תרופה זו לא הועילה להם.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור
מה הן תופעות הלוואי של התכשיר הדופיקסנט?

התרופה נבדקה ע"י ה- FDA ונמצאה כבטוחה לשימוש לטווח הקצר והארוך.
מספר תופעות לוואי זמניות או מקומיות יכולות להופיע, כגון דלקת לחמית העין או רגישות מקומית באיזור הזרקת התרופה. 

העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור שמחה לעדכן כי נמצאה תרופה ביולוגית ראשונה לאטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים – דופיקסנט. לקבלת פרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר: 08-9969970 או למלא את הפרטים ונציג/ה מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם:
ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print