אקזמה בידיים

אקזמה בידיים

אקזמה (או דרמטיטיס) בכפות הידים עשויה להופיע כאקזמה בכף היד או כאקזמה בגב היד, ולעיתים בשני המיקומים. ההבדל העיקרי בינה לבין אקזמה דיסהידרוטיק שהוזכרה לעיל, שבאקזמה 'רגילה' בידיים לא תופענה בועות נוזל באזור הדלקת, אלא אדמומיות וסדקים.
אקזמה זו נפוצה ביותר – עד 10% מהאוכלוסייה סובלים ממנה, והיא נוצרת בעיקר כתוצאה ממגע של חומרים מגרים או אלרגניים, ניתן לומר שזו פריחה אלרגית בעור. היא די מקבילה גם לקונטאקט דרמטיטיס, אך היות והיא נפוצה ספציפית כפריחה בכפות הידיים הוטבע לה שם בפני עצמה – אקזמה בידיים (Hand Eczema).


אקזמה בידיים - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

תסמינים אופייניים לאקזמה בכף היד:

• אודם
• פריחה בעור כמו עקיצות
• כאב
• יובש, עד כדי התקלפות העור
• סדקים בעור
• גירודים בידיים

 

טריגרים (מעוררים) נפוצים לאקזמה בידיים

דלקת זו מתפרצת לעיתים כאשר מזג האויר יבש ולעור חסרה לחות מה שגורם לעור יבש בידיים, וכן בעקבות מגע בחומרי ניקוי או חומרים כימיים אחרים הגורמים לאלרגיה בעור, פריחה בכפות הידיים וגירודים בידיים.

 

טיפול באקזמה בידיים

ראשית מומלץ לפנות לרופא עור כדי לאבחן במדוייק את המצב. הטיפול דומה לטיפול באטופיק דרמטיטיס, הכולל שיפור מצב העור ושימור ההטבה. ברוב המקרים יהיה צורך להשתמש במשחה נוקדת דלקת (פעילה – המכילה קורטיזון או רגילה דוגמת בפנטן פלוס וסיקאלפט) עם השיפור וברוב המקרים כבר במקביל שימון העור בקרמי לחות.
משום שאקזמה מסוג זה היא נפוצה כל כך, גם הטיפול בה נפוץ ביותר – קרם ידים מסוגים שונים זמין למכירה בכל סופרמרקט. כמובן שככל שהאקזמה חמורה יותר, ניתן לבחור בקרמים רפואיים יותר שאינם מכילים חומרים מגרים כמו בושם.
בנוסף, לסובלים מאקזמה זו מומלץ להשתמש בכפפות בעת מגע עם חומרי ניקוי. כפפות ויניל או ניטריל הן המומלצות ביותר. כפפות העשויות לטקס עשויות להחמיר את הגירוי.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס, אסטמה של העור תמצאו מידע נרחב אודות טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס, הסבר על אסטמה של העור ופעילויות העמותה. התקשרו לטלפון מספר: 1700-507-506 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.