אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי – עקרונות כלליים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי – עקרונות כלליים
אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי – עקרונות כלליים
מתמודדים רבים מעדיפים לנסות לטפל באטופיק דרמטיטיס בדרך הטבעית. כשמדובר באטופיק דרמטיטיס קלה עד בי...
שתף ברשתות החברתיות

מתמודדים רבים מעדיפים לנסות לטפל באטופיק דרמטיטיס בדרך הטבעית. כשמדובר באטופיק דרמטיטיס קלה עד בינונית, או במצבים של שגרה שקטה בין התפרצויות, יש יתרון ברור לרעיון הזה: הימנעות ממשחות המכילות סטרואידים, על תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים הנובעים מהן, ושמירת ה"נשק הכבד'" לזמן שבו באמת צריך אותו. במאמר הבא נציג את הקווים הכלליים של אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי ולכלים העיקריים המשמשים למטרה זו, אבל לפני שמתחילים חשוב לזכור: במצבים של התלקחות, חשוב לטפל בדלקת כשהיא מתפרצת. הימנעות מטיפול בשלב קל יחסית עלולה לגרום להידרדרות, שתאלץ את המטופל בסופו של דבר לקבל תרופות חזקות עוד יותר, וחבל

הסוגים העיקריים של אטופיק דרמטיטיס טיפול טבעי

התאמת תזונה לאטופיק דרמטיטיס מורכבת משני רבדים: בחירת מזון בריא, נטול רעלים במידת האפשר, והימנעות ממאכלים מעוררי אלרגיה (לפי רגישות אישית). בשאלה מהו המזון הבריא ביותר מתגוששים נטורופתים רבים. לא נוכל להכריע בשאלות כמו האם חלב מזיק לבריאות או תורם לה, והאם צמחונות מרפאת מחלות או שלא, מכיוון שהתשובות להן עשויות להשתנות מאדם לאדם.

בכל זאת, כמה קווים כלליים מוסכמים על כולם:
• רצוי להימנע ככל האפשר מחומרי שימור, כימיקלים בתעשיות המזון וצבעי מאכל מלאכותיים
• כדאי למעט בסוכר לבן, שפוגע בהרבה מאד מערכות בגוף ועלול להשפיע גם על מצב העור
• עדיף לבחור בתזונה כמה שפחות מעובדת וקרובה ככל האפשר למזון בצורתו הטבעית. פירות וירקות טריים הם מומלצים במיוחד בהקשר הזה
• דגנים מלאים עדיפים על פני דגנים מעובדים
• שתייה מרובה של מים מסייעת לגוף, בין השאר לנקז רעלים. הדבר עשוי לתרום למראה העור

עוד חשוב להימנע ממאכלים מעוררי אלרגיה. בין אטופיק דרמטיטיס לאלרגיה יש קשר גנטי ברור. שתיהן שייכות לאותה קבוצת מחלות, המחלות האטופיות, וגם לפי תומכי הרפואה הקונבנציונלית הימנעות ממאכלים אלרגניים עשויה לשפר את מצבו של העור האטופי.

אלרגיה היא אינדיבידואלית: ייתכן שמתמודד אטופי אחד יהיה אלרגי לחלב, האחר יהיה אלרגי דווקא לשקדים והשלישי לסויה. אין טעם להימנע באופן גורף מכל מזון שעלול להיות אלרגני, אלא לעקוב ולבדוק מהן האלרגיות הספציפיות עבורכם.

טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס באמצעות פרויבוטיקה לעור

המושג "פרוביוטי" (probiotic) כשלעצמו הוא חדש, ופירושו המילולי: "למען החיים"- המעיד על כך שאין מדובר בתרופה המרפאת מחלה, אלא בתוסף מזון שמועיל לחיים.

מהי פרוביוטיקה? פרוביוטיקה היא שם כולל לחיידקים ידידותיים המתקיימים בגופנו ומסייעים באופן פעיל לתפקודו התקין – תועלתם הרפואית של חיידקים מסוימים תוארו לראשונה ב-1907 על ידי המיקרוביולוג הרוסי איליה מצ'ניקוב, שעבד באותה עת במכון פסטר בפאריז. הוא העלה אז את הרעיון שאפשר לשנות את אוכלוסיית החיידקים במעי, על ידי העשרה בחיידקים מועילים על חשבונם של חיידקי מעיים שפעולתם רעה. החיידקים הידידותיים יודעים להיצמד לדופן המעי, כמעט לכל אורכו, ובעצם היותם שם מונעים מחיידקים (פתוגניים) גורמי- מחלות וממיקרו-אורגניזמים אחרים כגון שמרים ופטריות להיצמד לדופן ולבסס זיהום. בנוסף, החיידקים הידידותיים משתתפים בתהליכי העיכול ובפירוק המזון במעי. חלק נכבד מהאנזימים המפרקים את המזון בגופנו מיוצרים על ידי חיידקים אלה. בלעדיהם, תהליך העיכול הופך ליעיל פחות ונוצרת תסיסה של מזון במעי. חיידקים פרוביוטיים נוכחים גם בריריות נוספות כגון חלל הפה, והאף. הימצאותם של חיידקים באזורים אלה חשובה בעיקר כדי למנוע שגשוג של חיידקים אחרים.

מה שחשוב להדגיש, בהקשר הנוכחי, הוא שבשנים האחרונות נערכו כמה מחקרים שבדקו את הקשר בין נטילת פרוביוטיקה ושיפור במצב העור האטופי או אפילו מניעת התפתחות אטופיק דרמטיטיס. עדיין אין הוכחות מספיק ברורות על אף שבכמה מחקרים הוכחה יעילות מסוימת לנוטלים פרוביוטיקה לעומת אלו שנטלו פלצבו (תרופת דמה) במנגנונים שונים, שלא כולם ברורים לחלוטין, יתכן שלשינויים בפלורה הפנימית של החיידקים יש השלכות על העור. מספר מחקרים גם הראו קשר מעניין בין תגובות אלרגיה בעור לבין חיידקים פרוביוטיים מסוימים.

בשורה תחתונה, קיימת המלצה כללית לשימוש בפרוביוטיקה כמי שעשויה לסייע בהקלה על תופעות האסטמה של העור.

למי מתאים טיפול בפרוביוטיקה?

  • מטופלים בתרופות אנטיביוטיות – מהווים קבוצה חשובה ביותר לטיפול פרוביוטי. תפקיד האנטיביוטיקה הוא לקטול זיהום חיידקי, אלא שהיא אינה מבחינה בין חיידק ידידותי לחיידק פתוגני, כך שצמצום אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים במהלך טיפול אנטיביוטי הוא בלתי נמנע.
  • הסובלים ממחלות מעיים כרוניות כגון קוליטיס, תסמונת המעי הרגיש וקרוהן – אינן מאפשרות לאוכלוסיית החיידקים לשגשג באופן טבעי. מתן פרוביוטיקה באופן עקבי משפר את נוכחות החיידקים במעי ומפחית משמעותית את ההתלקחויות החריפות של מצבים אלה.
  • אנשים הזקוקים לתמיכה במערכת החיסון של הגוף – אלו החשים שהם "חולים יותר מדי פעמים" או אנשים העובדים עם קהל, למשל, יוכלו לתמוך במערכת החיסון הטבעית שלהם בעזרת טיפול פרוביוטי.

איזו פרוביוטיקה מתאימה למתמודדים?

אם ילדכם השתמש באנטיביוטיקה כפי שקורה לעתים קרובות במקרה של אסטמה של העור ילדים, רצוי לתת לו פרוביוטיקה. אך גם אם לא, יתכן וכדאי לנסות לתת פרוביוטיקה לתקופה כדי לבדוק את ההשפעה על העור. המדפים עמוסים בתכשירים פרוביוטיים המציעים מגוון רחב של מחירים ואיכויות. רוב התכשירים כוללים קפסולות או אבקות אשר מכילות את תאי החיידק.

בבואנו לבחור תכשיר פרוביוטי, כחלק מהדרכים של אסטמה של העור טיפול טבעי, עלינו להקפיד על שלושה קריטריונים חשובים:

כמות החיידקים

כמות החיידקים שטח הפנים של המעי הוא עצום (כ-200 מ"ר לאדם בוגר). כדי שמנת הפרוביוטיקה תהיה בעלת השפעה, עליה להכיל כמות גדולה של תאי חיידק. מחקרים מראים כי כמות של שני מיליארד חיידקים למנת פרוביוטיקה היא הכמות היעילה ביותר.

כיוון שיכולת קליטת החיידקים בדופן המעי מוגבלת, כמות גדולה יותר של חיידקים לא תעלה את איכות הטיפול, אך מנות קטנות יותר עלולות להיות לא יעילות.

מגוון הזנים

פלורת החיידקים במעי מורכבת מזנים שונים של חיידקים. השוני נובע מטבע החיידק ומיכולת ההיצמדות שלו לאתר מסוים לאורך המעי. לדוגמה, לחיידקים אירוביים (צורכי חמצן) יש נטייה לשגשג טוב יותר בתחילת המעי. חיידקים אנאירוביים (אינם צורכי חמצן), לעומת זאת, יעדיפו להתמקם עמוק יותר לאורך המעי.

לפיכך, תכשיר פרוביוטי המכיל מגוון רחב של זני חיידקים יהיה יעיל יותר מתכשיר המכיל זן אחד או שניים בלבד. כיום קיימים תכשירים המכילים תשעה זנים ויותר של חיידקים פרוביוטיים, המאפשרים פיזור יעיל של הפלורה לאורך המעי.

הגנה מחומצת הקיבה

הקיבה מהווה מחסום רב עוצמה כנגד כניסת חיידקים לגוף. רמת  החומציות הגבוהה בקיבה יוצרת סביבה בלתי אפשרית לשרידות החיידקים ורוב תאי החיידק נהרסים במהלך שהייתם בקיבה. כדי להתגבר על בעיה זו, פיתחו ציפויים מיוחדים המגנים על תאי החיידק מפני חומצת הקיבה. ציפויים אלה מתפרקים רק בסביבה הלא-חומצית במעי, וכך הם מאפשרים לכמות יעילה של חיידקים להגיע אל אתרי ההיצמדות.

חשוב לא פחות לקחת בחשבון, הן בזמן בחירת תכשיר פרוביוטי והן בשעת השימוש בו, כי ייתכן שקיימת אלרגיה לחלק מהמרכיבים. יש לוודא שאין בכך בעיה.

טיפול טבעי אטופיק דרמטיטיס בעזרת שינוי שגרת החיים

מקלחת נכונה
גם בגישה הטבעית ממליצים להימנע ממקלחות ארוכות ותכופות מדי, ולמעט בשימוש בסבון. קיימים בשוק סבונים אורגניים מחומרים טבעיים, לשימוש בעת הצורך, ורצוי לבחור סבון אטופיק דרמטיטיס בהקשר הזה. אפשר לקרוא גם על מקלחת חכמה.

צמחי מרפא
ניתן להשתמש בצמחים הידועים כמחטאים וכמונעי דלקת.

שימון העור
טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס כולל פעמים רבות שמנים מתאימים כדי "ללכוד" את הלחות הקיימת בעור ולמנוע ממנה להתנדף. השימוש בשמנים נעשה כאשר העור לח, לאחר המקלחת. אפשרות אחרת היא פשוט להתיז מים על פני העור, ולאחר מכן למרוח את השמן.

ניתן לרכוש תרסיסים המכילים מים ממעיינות מרפא, ללא כל תוספת, או לחלופין בשמן זית, בשמן קוקוס או בשמן זרעי ענבים בכבישה קרה. את השמנים תוכלו להעשיר בצמחי מרפא.

התאמת ביגוד
כדאי להקפיד ולהתאים את הביגוד למצב הרגיש של העור. ההמלצה הברורה היא על בגדים מסיב טבעי בלבד (100% כותנה), שיהיו רכים ורפויים על הגוף ויאפשרו לו "לנשום".

כיצד יודעים שהבגדים אכן עשויים מכותנה? פשוט מאוד: עדיף לרכוש בגדים בחברות אמינות, או להעדיף בגדים עם תו תקן אורגני.

הימנעות ממגע עם כימיקלים
כימיקלים עלולים לגרות את העור האטופי. גם בגישה הטבעית וגם בגישה הקונבנציונלית, קיימת תמימות דעים באשר להשפעתם האפשרית כטריגרים מעוררי התפרצות.
ניתן לקרוא עוד על חיטוי העור והסביבה