אקזמה נומולרית

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אקזמה נומולרית
אקזמה נומולרית
אקזמה נומולרית היא תת סוג של אקזמה,שמתאפיין בנגעים עוריים בעלי מראה אופייני. לרוב, נגעים אלה הינם...
שתף ברשתות החברתיות

אקזמה נומולרית היא תת סוג של אקזמה,שמתאפיין בנגעים עוריים בעלי מראה אופייני. לרוב, נגעים אלה הינם מעט יותר מורכבים וקשים לטיפול מנגעים רגילים של המחלה. מצבים אלה צריכים להיות מאובחנים באופן מדויק, ולהיות מטופלים אצל רופא עור מומחה שמבין בתחום זה של מחלות העור. חשוב להכיר את המאפיינים השונים המחלה, כיצד מאבחנים אותה ולבסוף גם כיצד מטפלים בה.

מהי אקזמה נומולרית?

המונח 'נומולרי' מגיע מפירוש המילה הלטינית 'נומוס' = 'מטבע', שזהו המאפיין העיקרי של אקזמה נומולרית, כתמי אקזמה אדומים ומגרדים בצורת מטבע, מפוזרים ברחבי הגוף. היא יכולה להופיע בכל גיל, מצויה בעיקר אצל מבוגרים וקשה יותר להביא להקלה בקרב הסובלים מאקזמה זו. היא נראית שונה ממחלה רגילה, ומתאפיינת בכתמים בצורת מטבע על פני העור. הפצעים יכולים להיות יבשים ואדומים או פתוחים ורטובים, ברוב המקרים מלווים בגרד עז, אך לעיתים ללא גרד.

אבחון ותסמינים נפוצים של אקזמה נומולרית

אקזמה נומולרית מאובחנת כמעט רק באופן קליני, על ידי הסתכלות ובחינה של אופי הפריחות העוריות על ידי רופא עור מומחה. בכדי לאבחן את האקזמה הנומולרית, רופא העור יצטרך להבחין במספר מאפיינים ספציפיים, שמצד אחד מאפיינים אותה כמצב כללי של אטופיק דרמטיטיס או אקזמה, ומצד שני גם מייחדים אותה כסוג ספציפי של מצב עורי זה:

  • כתמים עגולים, בצורת מטבע – זהו מבנה ייחודי למצב של אקזמה נומרלית, ולכן הוא חשוב מאוד לאבחון.
  • עקצוץ – בדומה למצבי אטופיק דרמטיטיס אחרים
  • עור יבש, קשקשים
  • פצעים רטובים, פתוחים

כפי שניתן להבין, נגעים יכולים להיות יבשים ורטובים גם יחד, ולכן האבחנה תישען יותר על מבנה הנגעים וההתפתחות שלהם, ופחות על התחושה הספציפית של כל פצע. הסיבות להופעת המחלה אינן ידועות, אך דומות לסיבות הופעת האטופיק (גנטיקה וסביבה), עם זאת מצוי לתלות את ההופעה או החמרה בטריגרים.

טריגרים וגורמים נפוצים להופעת אקזמה נומולרית

הגורמים להופעת אקזמה נומולרית אינם ברורים באופן מלא, ועוד פחות מכך ברורה ההבחנה ביניהם לבין הגורמים הכלליים למצבי אטופיק דרמטיטיס.

מספר גורמים מצוינים כטריגרים שכיחים, והם כוללים:

  • עקיצות חרקים – לא בהכרח חרקים ספציפיים, אך עקיצות משמעותיות שיכולות להזדהם או להתפשט יכולות גם להוביל להתפתחות אקזמה נומולרית.
  • תגובה לדלקת עור או למזג אויר יבש במיוחד
  • זיהומים – ישנם מחקרים שמראים שזיהומים כמו החיידק סטפילוקוק אוראוס והפטרייה קנדידה יכולים להוות טריגרים להתפרצות של אקזמה נומורלית
  • מתח נפשי- בדומה למצבים אוטואימוניים ככלל ולמחלות עור אוטואימוניות בפרט

טיפול בנומולר אקזמה

ראשית יש לשלול שמדובר בפטריה (שאינה מגיבה למשחות) על ידי משטח אצל רופא משפחה או דרמטולוג. כמו כן נומולר מוטה גם לפתח דלקות בעור, המצריכות התערבות טיפולית, גשו לרופא.
טיפול במחלה הינו כמו לאטופיק דרמטיטיס, העור ניזון ומבריא על ידי קרמי ומשחות לחות, במקרה הצורך ירשום הרופא משחות סטרואידיות, בהתאם למצב ניתן לנסות גם משחות כמו פרוטופיק ואלידל או טיפול פוטותרפיה. אפשר לצפות שהאקזמה תיעלם אחרי תקופת טיפול אינטנסיבית ואפקטיבית, אקזמה נומולרית אינה כרונית כמו שאר האקזמות.

מה שחשוב לדעת

אקזמה נומולרית זהו אמנם מצב לא פשוט אך הוא גם בר טיפול ולרוב הינו חולף. אם אתם חושדים שיש לכם או למי מסביבתכם את המחלה, חשוב לקבל אבחנה מרופא עור שמבין בתחום, ובמידת הצורך לטפל עם משחות רלוונטיות ולשמור על בריאות העור. כך, גם מצב לא נעים יכול להיות מצב חולף ולא להשפיע עליכם לטווח הארוך.