סבוריאה דרמטיטית (Seborrheic Dermatitis)

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סבוריאה דרמטיטית (Seborrheic Dermatitis)
סבוריאה דרמטיטית (Seborrheic Dermatitis)
סבוריאה דרמטיטית מופיעה כפריחה בעיקר במקומות בגוף בהן קיימות בלוטות שומן כמו בגב העליון, בקרקפת א...
שתף ברשתות החברתיות

סבוריאה דרמטיטית מופיעה כפריחה בעיקר במקומות בגוף בהן קיימות בלוטות שומן כמו בגב העליון, בקרקפת או מסביב לאף או האוזניים. הסיבות להופעת ו/או התפתחות המחלה אינן ידועות אך נקשרות לגנטיקה, סביבה קרה או יבשה, לחץ וסטרס, מיקרואורגניזמים על העור ומצב בריאותי כללי. מחקרים הוכיחו שאין קשר בין המחלה והגיינה נמוכה, אין קשר לאלרגיות וזו מחלה שאינה מזיקה לגוף. המחלה גורמת לעור להיות אדמומי, נפוח ושומני עם קרום לבן או צהבהב. לעיתים יכולה להצטבר קשקשת בעיקר במקומות שצומח בהם שיער.

כיצד סבוריאה באה לביטוי?

לעיתים סבוריאה דרמטיטיס הינה כרונית, ולעיתים היא נעלמת עם השנים. בכל מקרה, היא באה לידי ביטוי כפריחה, ומרוכזת לרוב באזורי גוף עם בלוטות שומן. זוהי מחלה שבאה והולכת, וההתפרצויות שלה חוזרות ונשנות לעתים לאורך עשורים, לאחר ההתפרצות הראשונה שלרוב קורית בגיל צעיר. מומלץ לכולם להכיר היטב, כדי לדעת לאתר אותו אצל הילדים והקרובים אלינו, ולדעת כיצד הכי נכון לטפל בו

מהם הגורמים להתפתחות סבוריאה דרמטיטית?

הסיבות להופעת סבוריאה או התפתחותה, אינן ידועות אך נקשרות לגנטיקה, סביבה קרה או יבשה, לחץ וסטרס, מיקרואורגניזמים על העור ומצב בריאותי כללי. בנוסף, למרות שלא מדובר במחלה זיהומית שמתפתחת בעקבות וירוס, חיידק או מחולל אחר – ישנו קשר מחקרי שנמצא בין היארעות של המחלה לבין פטריה בשם Pityrosporum Ovale.

היכן מופיעה סבוריאה דרמטיטית?

כאמור, האזורים שבהם המחלה נוטה להתפתח הם אלה שיש בהם בלוטות שומן שטחיות בריכוז גבוה יותר. הקרקפת היא הדוגמה הטובה ביותר לכך, ואכן כ-15 עד 20 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מביטוי קל של המחלה. זהו מצב נפוץ ביותר, המוכר לרבים מאיתנו היטב בדמותם של קשקשים. קשקשים הם למעשה ביטוי קל מאוד המחלה , ולכן ניתן לטפל בהם גם עם חומרים מתאימים.

מקומות שכיחים נוספים

מלבד זאת, שכיח למצוא את המחלה בפנים כמו אקזמה, על גבי בית החזה ובנקודות של קפלים בגוף – בית שחי, מרפק, מפשעה ועוד. עוד מצבים מעט פחות שכיחים הם של סבוריאה בגבות, סביב האף ובגב. אצל גברים, המחלה תתפתח בפנים ובאזורים שבהם ישנה גדילה של שיער פנים. אם זאת, מחקרים הוכיחו שאין קשר בין המחלה והיגיינה נמוכה, אין קשר לאלרגיות וזו מחלה שאינה מזיקה לגוף.

האם סבוריאה אופיינית יותר בקרב תינוקות?

התשובה לשאלה הזו היא לא. בניגוד למצבים של אטופיק דרמטיטיס, שאופייניים יותר לתינוקות ומתפרצים לרוב לפני גיל שנתיים (ואחרי גיל חודשיים), סבוריאה דרמטיטית היא מחלה שמתפרצת לרוב בגיל מתקדם יותר, כאשר גיל ההתפרצות השכיח ביותר הוא גיל ההתבגרות. עם זאת, יכולה להיות התפרצות ראשונית בכל גיל, בניגוד לאטופיק דרמטיטיס שההתפרצות הראשונית שלה מופיעה כמעט תמיד בגיל ינקות. ישנם לא מעט מקרים של התפרצות בגיל מבוגר, למשל לאחר אבחנה חדשה של פרקינסון. שכיחות השיא היא בטווח הגילאים 35-45, ולרוב ככל שהמטופל צעיר, כך גם התסמינים שלו יהיו חמורים יותר. גברים סובלים מהמחלה יותר מנשים, גם ברמת השכיחות וגם ברמת חומרת התסמינים.

כיצד מאבחנים?

אבחון של סבוריאה דרמטיטית מתבצע על ידי רופא עור מומחה, כאשר ישנה חשיבות גבוהה להבדלה בין המחלה לבין מצבים עוריים אחרים שיכולים להיות בעלי השלכות חמורות יותר. לרוב לא ייטלו ביופסיה או יבצעו בדיקות מעבדה בכדי לאבחן, אבל בהחלט חשוב לבצע את האבחון אצל רופא מומחה ומנוסה שיידע לומר אם הפריחה האופיינית והקשקשים הם אכן המחלה או שהם ביטוי למצב עורי חמור יותר. לאחר האבחון חשוב למצוא טיפול אפקטיבי וארוך טווח, שכן מדובר במצב כרוני, והטיפול צריך להתאים להעדפות המטופל, לגילו ולצרכים היום-יומיים שלו.

טיפול של סבוריאה בקרקפת אצל תינוקות

המחלה נפוצה אצל תינוקות ולרוב חולפת מעצמה. אך אם זאת רופא ימליץ על:
• רחיצה יומית של הקרקפת עם שמפו תינוקות שומני
• סירוק עדין של השכבה העליונה של הקשקשים
• מריחת משחה טיפולית בהתאם לחומרת המצב

טיפול טבעי עבור סבוריאה בפנים

בנוסף להמלצות הרופא, להלן מספר טיפולים טבעיים לטיפול במחלה:

• שמן עץ התה
• שמן דגים עשיר באומגה 3
• אלו-ורה למריחה ולחילופין לשתיה
חשוב לציין שמוצרים מהצומח והחי יכולים לגרום גירוי או לעורר רגישות ויש לנהוג בזהירות ולהתחיל באיזור מוקטן.
תינוקות וילדים שהופיעה אצלם סבוריאיק דרמטיטיס בשאר אזורי הגוף, מומלץ לקרוא את דרכי הטיפול למבוגרים.

סבוריאה בקרקפת או בפנים

אבחנת סבוריאה נעשית על ידי רופא עור, ומתבססת על מראה העור ושאר התסמינים, חשוב שהאבחון ייעשה על ידי דרמטולוג מומחה שכן המחלה יכולה להתחלף עם אטופיק דרמטיטיס ולחילופין עם פסוריאזיס.
לעיתים יבחר הרופא לבצע משטח או דגימת ביופסיה לשלול מחלות נלוות אחרות.

המחלה בדרך כלל אינה חולפת, אך יכולה להתגבר ולהיחלש בתקופות, עם זאת טיפול עקבי יסייע להשיג שליטה על התסמינים. ראשית חשוב לשמור על עור נקי ובריא – רחיצה יומית בסבון ושמפו מתאימים ושימוש בתכשיר נגד קשקשים, בהתאם למידת היובש רצוי למרוח קרמי לחות ומשחות בונות עור. במידה ויש צורך לטפל בדלקת הסבוראית, ירשום הרופא משחות סטוראידיאליות לתקופת קצרה, במקביל בהתאם לצורך ייתכן והוא יתווה שימוש במשחות אנטיביוטיות או אנטי-פטריתיות. פוטותרפיה הינה טיפול מקובל ובמקרים רבים הקלה ואף העלימה את התסמינים.