שינוי הרגשה בייחס לאטופיק דרמטיטיס

 “אין זה חשוב מה יש לך ומה אין לך, מה שחשוב, זה מה שאתה חושב על מה שיש לך” – דיל קארנג’י

 מה תרגיש  אישה  ההולכת ברחוב ופוגשת מכרה האומרת לה: “את נראית עייפה”? מה ירגיש אדם שחברו יעיר לו: “מה קורה לך, לא רואים, לא שומעים ממך” ?

תשובות שונות קבלתי לשאלה זו שהצגתי . אחת התשובות חיברה את המסקנה באופן מידי. וכך אמרה אותה אישה: ” תלוי, אם זו חברה טובה אני ארגיש שאכפת לה ממני והיא מבינה אותי, הרגשה חיובית. אבל אם זו משהי שאני מכירה פחות אני ארגיש שהיא אומרת לי שאני לא נראית טוב וארגיש נפגעת.” גברים רבים לא יתרגשו מאמירה של חבר המעירה על קשרים לקויים אולם יהיו כאלה שיפגעו – מדוע?

מדהים, איך מאותו משפט אדם אחד ירגיש קרבה והשני יפגע?

הנה לנו הסבר מקיף להרבה מהרגשות שאנו חשים. – מחשבות מייצרות רגשות.

 אמנם לא כל רגש הוא תוצר של מחשבה,  כי באותה מידה גם רגשות יוצרות מחשבות וגם חוויות יוצרת רגשות ואין ודאות מי קדם למי, הביצה או התרנגולת…מלבד זאת קיימות תחושות הקשורות לתגובות אינסטינקטיביות (במאמר הבא) בכל אופן ודאי אפשר לומר שיש הרבה מהרגשות המתעוררות על ידי מחשבה מסוימת שיכולה לחזק אותן ולהגביר את עוצמתם.

“אני לא יכולה לצאת כך החוצה, כולם ישאלו אותי אם נכוויתי, או מדוע פני כה אדומים! ” חושבת אפרת לעצמה, למעשה היא אינה מבחינה שמתחת לפני השטח ישנן מחשבות נוספות המטרידות אותה.

שינוי הרגשה בייחס לאטופיק דרמטיטיס - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור
דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

מחשבות אוטומטיות של מתמודדי אטופיק דרמטיטיס

אם באופן דמיוני הייתה ממשיכה את השיחה מתחת לפני השטח הייתה מגלה משהו כזה:
אפרת: אז מה אם יחשבו שנכוויתי?
אפרת: אז ירחמו עלי/יצחקו עלי/ידחו אותי…
אפרת: האם אכן מתאים לרחם/לצחוק/לדחות אותי בגלל שפני מכוסות בפריחה אטופית מרגיזה?
כאן מגיע ההבדל הגדול והחשוב אם אכן אפרת חושבת בתוך תוכה, שבחורה עם אטופיק דרמטיטיס על הפנים מגיע לה ומתאים שירחמו עליה כי היא כזו מסכנה, יצחקו עליה כי זה נראה מגוחך או ידחו אותה כי זה מגעיל, ברור שהיא תחשוב שהאחרים גם כן חושבים כך ותרגיש שאינה מסוגלת לצאת מהבית!

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

שינוי מחשבה אצל המתמודדים עם אסטמה של העור

אולם אם אכן את מכירה היטב את אפרת, בחורה לעניין עם ראש על הכתפיים רגישות לאחרים והרבה תכונות טובות אחרות יהיה יותר קל לענות לעצמה ולומר:
אפרת: אין שום סיבה שאחרים ירחמו יצחקו או ידחו אותי בשל כך ואם יש אי כאלו שינהגו כך זוהי תוצאה של המוגבלות שלהם ולא שלי!

כמובן ששנוי מחשבה שאיני מאמין בה לא תשפיע על הרגשות ולא תייצר הרגשה חדשה, העבודה האמתית היא שינוי התפיסה,  הכרת ואימוץ מחשבות חיוביות ובונות מלאות אמון בכוחות שלנו ביכולות שלנו והן הן יתמכו עם הזמן בהרגשת ביטחון ויכולת שתאפשר לנו לפרש את מה שאחרים אומרים לנו בצורה שתיתן לנו הרגשה טובה ולא להיפך.

אנחנו בעמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור מזמינים אתכם לקבל מידע נוסף אודות מה זה אטופיק דרמטיטיס, איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס, שיקום עור אטופי, הקלה על גרד ושימור בתקופת רוגע . צוות העמותה מזמין אתכם להתקשר לטלפון מספר: 1700-507-506 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם. או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print