אסטמה של העור ילדים – הצבת גבולות

אסטמה של העור אצל ילדים - הצבת גבולות

פעמים רבות, הילד הסובל מאטופיק דרמטיטיס מנצל את מצבו כדי להשיג דברים: משחק, ממתק, ויתור מאח אחר, ורשות להישאר ער עד שעה מאוחרת. במצב כזה הגבולות נשחקים והילד מרגיש בעוצמה הטמונה בגירוד ו/או במצב שלו. גבולות הן חלק חשוב בעיצוב אישיות הילד. כל ילד זקוק לגבולות כדי לגדול בריא. אולם, בגידול ילד סובל, צריך להיות מאד ערניים וזהירים מאד בהצבת הגבולות ובשמירתם, ולדעת מתי להקל ומתי לא.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אסטמת העור – מציבים גבולות לילדים

באחד ממפגשי התמיכה התבקשו האימהות לצייר על דף את משפחתם כולל הילד האטופי. כמעט אצל כולם נראה בציור איך הילד תופס מרכזיות בבית וההשפעה שיש לילד הסובל מ-AD על שאר הילדים.
גם כאשר הילד אינו הקטן במשפחה הוא נשאר מרכזי. באופן פיזי הוא זקוק לטיפול יום יומי והשגחה מתמדת, ההופכת אותו למקבל תשומת הלב מספר אחד במשפחה.
"תביא לי את הכדור"! צועק יוסי בן החמש לאחיו. "אבל הוא שלי", מתגונן אחיו. יוסי מתיישב בהפגנתיות מפשיל את מכנסיו ומתחיל לגרד בלי להגיד מילה, פשוט יושב וקורע את עורו. כחח.. כחח.. נשמעות החריקות המוכרות בליווי התנשפויות קולניות. ההורה התורן, אבא או אמא, נבהל מיד, ומפציר באח שיוותר לו: "מה אכפת לך הכדור? העיקר שאין לך פצעים כמו שיש ליוסי. הרי כואב לו ומגרד לו. בוא ניקח חטיף מהארון, ונשכח מהכדור."
שוב השיג יוסי את מבוקשו. האם זו דרך התמודדות בריאה עבורו? נראה שהוא ממש מנצל את מחלת העור שלו. יש לו דרך לגרום לשאר בני המשפחה לתת לו את מה שרוצה לקבל.
אכן פעמים רבות, ילד הסובל מאסטמה של העור מנצל את מצבו כדי להשיג לעצמו הטבות כלשהן.
אנו ההורים, עומדים חסרי אונים וכי לא נרשה לו את המשחק של אחיו? הרי הוא כל כך סובל, כל כך מוגבל! האם לא נתיר לו להישאר ער עמנו? הרי אינו יכול להירדם מגירודיו! איך נדרוש ממנו לאסוף משחקים? הרי ידיו פצועות!
גבולות הן חלק חשוב בעיצוב אישיות הילד. גבולות נותנים לילד ביטחון שיש לו הורים חזקים היכולים להגן עליו. הורים שלא יתנו לו להזיק לעצמו ולאחרים. כל ילד זקוק לגבולות כדי לגדול בריא. אולם, בגידול ילד סובל, צריך להיות מאד ערניים וזהירים מאד בהצבת הגבולות ובשמירתם, ולדעת מתי להקל ומתי לא.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אסטמה בעור - האיזון בין אמפטיה וגבולות

מציאת האיזון בין אמפטיה וגבולות היא חובה תמידית, אך פי כמה – במצבים אלו. מדוע? משום שבתסריט אחר היה עלול ההורה לגעור ביוסי ולומר לו: "תפסיק להציג לי! לפני רגע בכלל לא גירד לך, אז מה פתאום התחלת לגרד?" הטקטיקה הזו הרסנית לא פחות, כי הרי יוסי עדיין לא מבין מה זה מניפולטיבי, (מפעיל אחרים) או פסיכוסומטי, (מצב רגשי שבא לידי ביטוי בהפרעה פיזית) וההרגשה שלו היא שבאמת מגרדות לו כעת הרגלים.
בדוגמא שהובאה, מתאים היה שההורה של יוסי יאחז את שתי ידיו באחיזה בטוחה ויאמר לו באמפטיה: "אני בטוח שמאד מגרד לך כשאתה מאוכזב שאחיך רוצה את המשחק שלו ושזה התור שלו, זה בהחלט לא נעים שלא מקבלים דבר שמאד רוצים ואפילו זה יכול לגרד מאד". אפשר אח"כ להסיח את הדעת בסיפור או תעסוקה אחרת אך בשום אופן לא להציע ויתור, שוחד או הבטחה לפרס.
כן, באמת מגרד לילד כאשר אין ממלאים את רצונו וזה טבעי. אך איננו רוצים להרגיל את ילדנו שכל מבוקשו מתמלא מיד. אין זו הכנה ראויה לחיים. אנו יכולים לשדר לילד אמון, אמון בהרגשות שלו ואפילו בגירוד הנוצר מאכזבה, אך אנו גם מאמינים ביכולת של הילד להכיל את האכזבה והתסכול. אמון זה יזרע בתוך הילד וינביט את האמון שלו בעצמו וביכולת השליטה העצמית שלו. אמנם יש זמנים בהם ראוי להתגמש עם הילד, אך בזמנים בהם הילד לא צודק, במיוחד כאשר זה על חשבון אח, אחות או חבר, והדרישה שלו אינה מוצדקת כלל. מצד אחד אין אנו צריכים להירתע מלשים גבול, אך מצד שני אפשר להבין את הילד המגורה, להראות לו שאנו מבינים את הקושי ואיננו כועסים שהוא רוצה לגרד, ואף על פי כן לא לתת לו את מבוקשו ולעמוד על הדרישה שלנו. בסופו של דבר אנו עוזרים לילד להתמודד עם מציאות החיים שלא תמיד מתגמשת לפי רצונו.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) תמצאו מידע נרחב אודות סוגים של דלקת עור אטופית ודרכי טיפול באסטמה של העור. לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר:1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מחברי העמותה יחזור אליכם בהקדם.

ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print