דלקות וזיהומים בעור – אסטמה של העור

דלקות וזיהומים בעור – אסטמה של העור

העור האטופי הוא עור דלקתי, שנוטה להידבק בקלות בזיהומים. לתגובה הדלקתית הראשונית מצטרפים בקטריות, פטריות וחיידקים שונים אשר 'מתיישבים' על העור ומקשים על החלמתו. שמירת היגיינה תעזור לכם להיפטר מהזיהום ולא תאפשר לזיהום חדש להתיישב על העור.
העור האטופי הוא עור דלקתי, שנוטה גם ללקות בזיהומים.
מפני שמדובר בעור חדיר התגובה הראשונית של העור לחלקיקים החודרים אליו היא דלקתית.
פעמים רבות, העור האטופי הוא חם למגע. בזמן של פריחה מפושטת, נראה כאילו העור 'בוער'.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אסטמה של העור - בקטריות, פטריות וחיידקים על העור

לתגובה ראשונית זו מצטרפים בקטריות, פטריות וחיידקים שונים אשר 'מתיישבים' על העור ומקשים על החלמתו. אמנם, על פני עור בריא יכולים להימצא אותם חיידקים, אך השומן הטבעי של עור בריא הוא מגנון הגנה מפניהם. חיידקים הם lipophobic (נרתעים משומן), ולעור האטופי חסרים המרתיעים הטבעיים מפני הפולשים.
אחד החיידקים השכיחים ביותר הוא סטפילוקוקוס-אורוס (Staphylococcus aureus) שבונה מושבות על העור הפגוע. 90% מהסובלים מאטופיק דרמטיטיס נושאים על עורם את חידק הסטפילוקוקוס.
הסטפילוקוקוס גורם להחמרת הגירוד והפריחה הן באופן ישיר והן בעקיפין. באופן ישיר, החיידק גורם לדלקת וזיהום בעור. בעקיפין, העור מגביר את הפרשת החלבון IgE, שאמנם עוזר למערכת החיסון להילחם בסטפילוקוקוס, אך בו בזמן גורם לרגישות רבה יותר של העור.
כאשר העור 'פתוח', אדום ודלקתי, מפריש נוזל צהבהב (פלסמה) ומדיף ריח אופייני, יתכן שהרופא ימליץ לכם על טיפול אנטיביוטי.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס - בעת זיהום, כדאי לשים לב למספר נקודות:

  • סטפילוקוקוס וחידקים נוספים הם מדבקים, מטופל עם עור פגוע נדבק מהר יותר וקשה לו להיפטר מזה. ולכן בתקופה בה אתם מתמודדים עם זיהום, מטופלים באנטיביוטיקה דרך הפה או במשחה, יש לשים לב יותר מהרגיל להגיינה הסביבתית.
  • בתקופת נטילת האנטיביוטיקה יש להקפיד יותר ולחטא את הידיים בחומר מחטא (ג'ל אלכוהול) לפני כל מריחת משחה.
  • חשוב להחליף את כיסוי הכרית שמשמשת את המטופל לעיתים קרובות.
  • חשוב להשתמש בפיג'מות ובמצעים העשויים מ- 100% כותנה, ולכבסם בהרתחה.
  • אם מדובר בתינוק, חשוב להקפיד על חיטוי הידיים לפני החלפת הטיטול, וגם לאחר מכן, ולשים לב לכסות את העגלה ואת המיטה בסדין כותנה, אותו יש לכבס בהרתחה. שימו לב לניקיון העגלה, שמהר מאד עלולה להפוך למושבה של חיידקים.
  • גרוד עלול לפצוע את העור ולהחמיר את מצב הזיהום. קראו כאן על דרכים להתמודד עם הגרד. שמירת ההיגיינה תעזור לכם להיפטר מהזיהום ולא תאפשר לזיהום חדש להתיישב על העור.

העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור מזמינים אתכם לקבל מידע ולקבוע פגישת יעוץ, ניתן לפנות אלינו בטלפון מספר: 08-9969970 או למלא את הפרטים ונציג/ה מחברי העמותה יחזור אליכם בהקדם:

ניתן לשתף עמוד זה: