אטופיק דרמטיטיס – טיפול במשחת סטקוויס

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אטופיק דרמטיטיס – טיפול במשחת סטקוויס
אטופיק דרמטיטיס – טיפול במשחת סטקוויס
משחת סטקוויס ממשפחת מעכבי פוספודיאסטראז 4 – PDE4 בדצמבר 2016 אישר מינהל המזון והתרופות האמר...
שתף ברשתות החברתיות

משחת סטקוויס ממשפחת מעכבי פוספודיאסטראז 4 – PDE4

בדצמבר 2016 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בנושא אטופיק דרמטיטיס טיפול חדש (קישור לדף אטופיר דרמטיטיס טיפול), המבוסס על החומר כריסאבורול (crisaborole). בפברואר 2019 אושרה התרופה לשימוש בישראל תחת השם סטקוויס (staquis), ועכשיו היא כאן.

מבחינתנו זו בשורה משמחת, המסמנת תחילתה של תקופה עם חידושים ותרופות חדשות בפתח, זאת לאחר 15 שנה ללא שום חידוש טיפולי משמעותי (למעט הדופיקסנט שהופיע גם לאחרונה).

טיפול במשחה סטקוויס

 

מה זה סטקוויס?

סטקוויס היא משחה טופיקאלית (כלומר, שמיועדת למריחה על העור) הניתנת במרשם רופא, לביצוע טיפול באטופיק דרמטיטיס קל עד בינוני אצל מבוגרים וגם טיפול באטופיק דרמטיטיס בילדים מגיל שנתיים.

בתוצאות המחקרים הראו מטופלים שטופלו בסטקוויס למשך 28 יום הטבה משמעותית. חלקם אף העידו על עור נקי וחלק.
חשוב לציין שאין הגבלה על האיזורים בהם ניתן למרוח את המשחה. כלומר, היא ניתנת למריחה באיזור הפנים ובאיזורים רגישים נוספים.יתרה מזאת, כיוון שנבדקה גם במחקרים בשימוש רציף לטווח ארוך, ניתן להשתמש בה באופן רציף, ללא הגבלת זמן.

 

איך סטקוויס מטפל באטופיק דרמטיטיס?

מנגנון הפעילות הטיפולי של סטקוויס חדשני ושונה משאר המשחות הקיימות בשוק, היא לא משחה סטרואידיאלית וגם לא מעכבת קלצינורין.

סטקוויס פועלת על אנזים הנקרא פוספודיאסטראז 4 (PDE4), שהוא אחד האנזימים האחראים להתפתחות התהליך הדלקתי בעור. תגובתיות יתר של פוספודיאסטראז 4, מגבירה את הדלקתיות בעור ומחמירה את תופעות האדמומיות וגם הגרד באטופיק דרמטיטיס.
כריסאבורול 2%, מעכב את שורת הפקודות של הפוספודיאסטראז 4, ובכך ממעיט את האדמומיות, הדלקת, הגרד והתעבות העור.

ואכן, אחת מתוצאות המחקר שנצפו עם STAQUIS היא הקלה מהירה בתסמיני הגרד.

איך משיגים משחת סטקוויס?

פונים לרופא שלכם (ניתן לבקש מכל רופא: רופא עור, רופא ילדים או רופא משפחה), שואלים על המשחה ומבקשים לנסות אותה.

בהתאם להנחיית הרופא ולתוכנית הטיפול, תקבלו מרשם עימו תוכלו לגשת לבית המרקחת ולקנות או להזמין את המשחה.

עלות המשחה באופן פרטי נכון להיום היא 520 ₪ לשפורפרת של 60 גרם. זהו מחיר התחלתי לא זול, אבל אנחנו תקווה שהתרופה תיכנס לסל התרופות הקרוב ואז מחירה יסובסד משמעותית. חברי שב"ן  – כלומר המבוטחים בביטוח המשלים – יכולים לרכוש את המשחה בהנחה של כ 50%, סה"כ 260 ש"ח, בכל קופות החולים

אופן הטיפול באטופיק דרמטיטיס עם סטקוויס

תדירות המריחה תקבע על ידי הרופא המטפל. מקובל לרשום אותה למריחה פעמיים ביום. יש למרוח שכבה דקה על המקומות המגורים. התייעצו עם רופא העור שלכם לגבי המשך מריחת תכשירי לחות בזמן הטיפול.

תופעות לוואי נפוצות הן צריבה ועיקצוץ במקום המריחה שחולפים לאחר מספר דקות. תיתכן תגובה אלרגית למשחה. אם ידועה רגישות ל כריסאבורול או לחומר אחר במשחה, אין להשתמש במשחה.
במקרה של תופעות לוואי אחרות גשו לרופא העור או פעלו לפי ההנחיות בעלון התרופה לצרכן.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור תמצאו מידע נרחב אודות הנושאים המעניינים אתכם: מה זה אטופיק דרמטיטיס, איך מטפלים בהתפרצויות, ומה עושים בהתקפת גרד.
לקבלת פרטים נוספים ויעוץ אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון מספר:1700-507-506 או למלא את הפרטים ונציג/ה מהעמותה יחזור אליכם בהקדם בכל נושא כמו אסטמה של העור תינוק.