מה זה אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור כרונית, המאופיינת ביובש, גרד עז ובדלקת מקומית. אטופיק דרמטיטיס מתפרץ בדרך כלל אצל תינוקות בשנת חייהם הראשונה, ולעיתים בשנות הילדות המאוחרות או בבגרות.

תרגום של המונחים מיוונית – 'דרמטיטיס' דלקת עור, 'אטופית' שונה מהרגיל, בלתי שגרתי.
שם זה הוטבע ככל הנראה בעקבות התופעה המצויה באטופיק של התקפות באות והולכות ללא הסבר הנראה לעין.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

מה גורם לאטופיק דרמטיטיס?

המדע אינו יודע להסביר במדויק מהו הגורם לAD, עם זאת אנו יודעים כי גנטיקה, פגם במערכת החיסונית וכשל במחסום העורי משתלבים כגורמים לאטופיק. תהליך התפתחות המחלה גם הוא לא ברור אך המדע מבין שהמחלה מתפתחת על ידי שילוב של הפגם במערכת החיסונית עם הכשל במחסום העורי. אשר במקביל מדרדרים את העור על ידי תגובתיות יתר לגירויים מבפנים ומבחוץ.

אם ננסה להמחיש את זה יותר, נוכל לדמיין עור בריא שמגן על הגוף כמו רצועת ניילון אטומה ואילו עור אטופי כמו רשת נפה.
עור בריא ואטום משמר את הלחות בתוך העור ומונע את כניסתם של חיידקים חומרים מגרים לעומת זאת העור האטופי חדיר ואינו אטום. הכשל במחסום העורי בא לידי ביטוי ביובש של העור, ובאפשרות לכניסתם של אלרגנים ומזהמים מהאוויר והסביבה.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

תופעות ומחלות נלוות לאטופיק דרמטיטיס

מאפיינים נוספים ומצויים באטופיק דרמטיטיס הינם: הופעה ראשונית לפני גיל שנתיים, אדמומיות בוערת, פצעים פתוחים, והפרשות בעלות ריח טיפוסי, דלקת עיניים אביבית, עיבוי העור, חוסר שינה, מצב רוח נפשי ירוד, אלרגיות למאכלים או כימיקלים.

בחלק מהמקרים מופיעים סימפטומים שאינם קשורים לאטופיק דרמטיטיס אלא מצביעים על מחלה נוספת במקביל. זה יכול להיות מחלת עור כמו סבוריאה (קישור לדף סבוראה)  או פסוריאזיס וזה יכול להיות מחלה שונה כמו אסטמה נשימתית או צליאק.

בכדי לזהות או לשלול מחלות נוספות יכול הרופא לבחור במספר בדיקות שיסייעו להשיג אבחנה מבדלת. בדיקת דם, בדיקות אלרגיה או ביופסיה ישמשו לשלילת או זיהוי מחלות אחרות.

דלקת עור אטופית - העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור

גורמי סיכון להופעת אסטמת העור

קבוצת הסיכון הגדולה ביותר שעשויה לחלות באטופיק היא חולים שיש להם מחלות אלרגיות אחרות בעצמם או במשפחתם הקרובה מאד. זה כולל אסטמה נשימתית, נזלת אלרגית ודלקת אביבית.

מצבים או מקומות מסוימים יכולים להשפיע או לזרז את התפרצות האטופיק, כגון: סטרס ולחץ אישי, מזג אויר, חשיפה לחומרים מזיקים במגע או בשאיפה וסביבת מגורים מתועשת. כל אלו משפיעים ברמה מסוימת על אטופיק דרמטיטיס.

אטופיק דרמטיטיס נחשבת למחלה כרונית, אם כי אצל חלק מהחולים היא יכולה להופיע רק בעונות מסויימות או להתקיים במסלול גלי של התקפה ורגיעה.

ברוב המקרים היא נוטה לחלוף עד שנות ההתבגרות, אך כיום כ20% מהחולים יישארו עם המחלה גם לאורך חייהם הבוגרים.

מגרים. העור האטופי מאופיין בשינוי גנטי שמשפיע על היכולת של העור לשמר את הלחות מה שמאפשר לגירויים חיצוניים לחדור ולהחמיר את הדלקת.

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור תמצאו מידע נרחב אודות טיפול באסטמה של העור,פעילות העמותה ומחנה קיץ עור חדש. צוות העמותה מזמין אתכם להתקשר לטלפון מספר: 1700-507-506 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.
ניתן לשתף עמוד זה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print